Søg på Filmz
Avanceret søgningUdvalgte videoer
Filmz-afstemning
Stemmer i alt: 2382Fedeste skurk fra Marvels egne film?
- Loki (Thor, The Avengers)52%
- Red Skull (Captain America: The First Avenger)13%
- Mandarinen (Iron Man 3)11%
- Abomination (The Incredible Hulk)7%
- Whiplash (Iron Man 2)5%
- Aldrich Killian (Iron Man 3)3%
- Iron Monger (Iron Man)3%
- The Destroyer (Thor)3%
- Justin Hammer (Iron Man 2)2%
- General Ross (The Incredible Hulk)1%
Den ser lige så dårlig ud som den oprindelige.
Det ligner lidt sylvester stalone bag masken!
Stay Strong, Stay Beautiful, Stay Woman!
lol hvad sker der for Batman-stemmen??
Og hvorfor ser han mega tynd og splejset ud??
Og hvorfor er hans hjelm så grim??
Arrrrrrrrhg!
Den ligner en dårlig parodi af Stallone filmen...
Alene fordi Rob Schneider ikke er med i denne, gør det automatisk filmen langt bedre end udgaven med Sly.
Jeg gi'r den en chance, fordi det er jo Dredd. :D
Tidligere: utyske/drebble
jeg glæder mig til den, mest pga Urban.
´´ får får får ? Nej ! får får ikke får! får får lam!!´´
Damn, det ser godt ud - I'm psyched :-)
Alt andet end lige Judge Dredd ser meget fedt ud. Men Dredd selv virker noget tam og ukarismatisk.
"Some people have bad taste and others have taste more like mine." - Roger Ebert
Har en dårlig fornemmelse med denne film - Det samme har de vist inde på Empire. Jeg læste fornyelig, at det er lidt tankevækkende at vi skal så tæt på premieren ind vi begynder at se plakater og trailer til filmen.
Bum Bum....
Synes nu ikke, at det ser så slemt ud, som flere gerne vil have den til at være.
Alligevel er jeg på ingen måde begejstret. Godt trailer eller ej.
Hehe, en scifi film hvor jeg ikke gider se traileren færdig.. Øv øv.. :D
Også dejligt at se at de har massere af plads i Mega City One, så der kan være villahaver.. ;)
Synd de har valgt en realistisk stil. Det foretrækker jeg ofte selv, men lige præcis denne film så jeg gerne i et Snyder-agtigt univers med Hugo Weaving som Dredd.
“Extraordinary claims require extraordinary evidence.”
Det irriterer mig lidt at han forsøger at "growle" når han snakker, a la Batman i de nyere film. Han skulle hellere bare snakke med en dyb stemme.
Det fangede mig lidt at en del af plottet ser ud til at foregå i den samme bygning, hvor de skal kæmpe sig vej op til toppen. På den måde minder den mig om The Raid.
Jeg er ikke helt sikker på om jeg skal se frem til den eller ej. Jeg må nok forholde mig skeptisk indtil videre.
Den skal da helt sikkert set, nu jeg har læst tegneserierne engang, men den kan vist vente til at blive set på blå.
I have my principles - And if you don't like them, I have others
Ser helt igennem forfærdelig ud - som den med Sly, og utrolig kunstig. No way her fra. Engang på tv, måske.
Den ser tilpas tåbelig ud for min smag. Masser af one-liners, action og masser af slo-mo effekter. Jeg er klar med popcorn!
hvis han ikk siger double whammy i hvert fald én gang blir jeg "mor skuffet"..
Jeg var FLAD af grin da jeg så den trailer :D
Ser SÅ elendig ud, men på en eller anden bizar måde er det bare mega sjovt.
Ligner de har forsøgt at bruge ALLE tricks fra den typiske actionfilmstrailer; musikken, den måde det er klippet på, replikker. Virkelig try-hard :)
Nu fik jeg lige set traileren på Youtube hvor den er i HD.
Når jeg ser traileren, så har jeg også blandet følelser omkring denne film, især efter jeg læste om problemerne i postproduktion. Men der er stadigvæk nogle ting som har min interesse:
1. Alex Garland har skrevet nogle gode (men ikke fejlfri) manuser.
2. Miljøet der foregår i en nær fremtid har et rå look, som jeg godt kan lide i modsætning til Stallones Dreed som kostede 90 millioner dollars, hvor alting lignede blankpoleret plastic. Det kan nok skyldes den nye films lave budget på 45 millioner dollars, at stilen er sådan "gritty". Hvilket bringer mig til nr. 3
3. Fotografen Anthony Dod Mantle som bl.a har filmet Festen, 28 Days Later, Last King of Scotland, Antichrist & 127 Hours er et meget spændende (og måske atypisk) valg, hvor han er mester i at få lavbudgets film til at se fantastik godt ud.
Om det så bærer filmen frugt & om Judge Anderson har psykologiske krafter må vi så vente på at se. Jeg vælger at være optimistisk...
Tony Montana: All I got in this world is my word and my balls. And I don't break 'em for nobody!
hvad har de gjort ved deres dragter, det ligner bare kevler.
der mangle at det fede bling bling
Kan godt li de render rundt med AK47 og MP5 troede de havde nye våben i fremtiden
Hvis jeg ikke havde set den orginale med Sly så ville den sikkert være fed nok men sammenlignet med den fra 1995 så ser den godt nok femset ud.....skal se den men Sly er bare nice som Dredd.
Det så ualmindelig uinteressant ud. Urban gør, hva han kan med den underkæbe, han har tilbage at spille med, men derudover var der intet i den trailer, der fangede min interesse.
'We need 7,000 snakes in addition to the 2,000 snakes we have, to make the scene work.' Steven Spielberg.
Tjo. Hvem ved? Måske man godt kunne lokkes i biografen til den her.
Inferus Omnipreasens
Når jeg ser den trailer, får jeg virkelig lyst til at komme i biografen og se en anden film.
http://www.youtube.com/watch?v=3bk5kbf_BU4
Ahahhahah.. Orkede ikke at se traileren færdig.. Bette pjevs ham Urban. Elendige kostumer..
Synes at hvad jeg så ud fra traileren, så løber han ind i dette højhus, og skal arbejde sig op i toppen, hvor bossen er. Det minder meget, for ikke at sige ret meget om et video game.
Synes at hvad jeg så ud fra traileren, så løber han ind i dette højhus, og skal arbejde sig op i toppen, hvor bossen er. Det minder meget, for ikke at sige ret meget om et video game.Trusbak (#32)
Kung Fu Master !?!
Tony Montana: All I got in this world is my word and my balls. And I don't break 'em for nobody!
Det minder om The Raid.
This weekend will be filled with staring out of windows while holding a glass of scotch.
Jeg synes den ser vildt fed ud. Plottet virker dejligt simpelt, billederne er smukke og Urban virker for mig som det helt rigtige valg!
Jeg glaeder mig meget!
Nøj, hvor ser den dog ringe ud. B-films-agtigt på den slemme måde.
Jeg får lidt samme vibes som da jeg så traileren til G.I. Joe, og det holdt jo meget godt stik...
Jeg har intet problem med ikke at have ret. Det er kun, hvis nogen påpeger det, jeg bliver stædig!
Nøj, hvor ser den dog ringe ud. B-films-agtigt på den slemme måde.
Jeg får lidt samme vibes som da jeg så traileren til G.I. Joe, og det holdt jo meget godt stik...HonoDelLoce (#36)
Jeg tænker Doom, Priest og The Legion..
Nøj, hvor ser den dog ringe ud. B-films-agtigt på den slemme måde.
Jeg får lidt samme vibes som da jeg så traileren til G.I. Joe, og det holdt jo meget godt stik...HonoDelLoce (#36)
Jeg tænker Doom, Priest og The Legion..Therien (#37)
Blandet med G.I. Joe, right? :P Så er vi enige ! :P
Jeg har intet problem med ikke at have ret. Det er kun, hvis nogen påpeger det, jeg bliver stædig!
Traileren ser fed nok ud og det hele, men kan bare ikke forholde mig til ham der spiller Dredd. Han er simpelthen ALT for tynd og lille til at ligne Dredd.
Nej så hellere Stallone, Chris Hemsworth, Christian Bale eller Jeremy Renner!
Skal filme ikke snart droppe det gamle flash, og blive lidt med på nutiden.
Så er dredd altså heller ikke større:
http://th08.deviantart.net/fs70/PRE/f/2010/059/e/2/Judge_Dredd_Shaded_by_JamesKircough.jpg
Synes Urban er perfekt!
Det er lidt med blandet følelser at jeg så traileren.
Jeg kunne rigtig godt lide tegneserierne. Sly-filmen var skuffende. Jeg tror denne er en del bedre, men jeg tror stadig ikke filmen bliver helt tro mod oplæget.
Jeg syntes kildematerialet ligger bedre til en semi-big budget tv serie end en decideret film.
Jeg forventer ikke at den bliver noget stort hit, og jeg vil heller ikke selv tage i biffen for at se den...
Så er dredd altså heller ikke større:
http://th08.deviantart.net/fs70/PRE/f/2010/059/e/2/Judge_Dredd_Shaded_by_JamesKircough.jpgSynes Urban er perfekt!MadsFalk (#41)
http://collider.com/wp-content/uploads/judge_dredd_wallpaper_01.jpg
:D
Jeg har også læst et par af tegneserierne. Umiddelbart ser det ud til at den småfacistoide Judge Dredd er ramt godt. Og effekter og stemning er ok. Tiden vil vise om det holder en hel film igennem. En kvindelig skurk? Det er da lidt anderledes i en actionfilm. :)
Synes Dreed ser badass ud, og Karl Urban er badass.
Så den i HD, hvis den for gode anmeldelser, så tager jeg den i biffen hvis ikke så tager jeg den på leje, og ser om den er værd at eje.
batman: "a hero can be anyone. even a man doing something as simple and reassuring as putting a coat around a young boy’s shoulders, to...
aargh ok! Den ser ringe ud folkens! Karl Urban kan jeg heller ik fordrage...
A bottle! Don't bother.
Altså hvis man har læst de gamle Judge Dredd tegneserier fra 80'erne af ( danske udgivelser, forstås ), så ville man vide, at Judge Dredd ikke er synderlig stor af statur. Karl Urban virker i den henseende meget passende til rollen.
http://img4.imageshack.us/img4/5424/judgedredd05sy5.jpg
http://www.2000ad.org/artwork/TheCursedEarth20_3.jpg
http://www.planetpulp.dk/billeder/tegneserier/judge_dredd/case_files_03/case_files_03_03_stor.jpg
Inferus Omnipreasens
Bare Dredd beholder hjelmen på denne gang, og ikke lige som i tidligere hvor Sly smider den efter 16 min, har Ca. 150 gamle Judge Dredd tegneserier og har aldrig set hans ansigt. Var virkelig skuffet over denne film og ikke mindst fortolkningen af Mega City 1.
www.digitalspy.com/movies/news/a361166/judge-dredd-karl-urban-will-not-remove-his-helmet.html
#48 Bare rolig han tager ikke hjelmen af, for den er alt for stor og tung for ham til at løfte af hovedet. Fedt med de røde firkanter der går ned foran øjne på ham. Det må give et fedt udsyn for ham, jo mindre hans øjne sider 14 cm. fra hinanden, eller oppe i panden på ham.
Den grimme Batman stemme han fyrer af sætter lige prikken over i'et i pinligt. HA
Opret dig som bruger i dag
Det er gratis, og du binder dig ikke til noget. Når du er oprettet som bruger, får du adgang til en lang række af sidens funktioner, såsom at deltage i forum-debatten, udforme siden efter egne behov, foreslå afstemninger (polls) og deltage i konkurrencerne.
For at oprette dig som bruger skal du blot indtaste brugernavn, et kodeord, dit navn og din e-mail-adresse.
Vi behandler alle oplysninger fortroligt, så dine oplysninger vil ikke blive videregivet til 3. part.

Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dagens nyheder alle hverdage. Indtast din mailadresse i boksen og klik "Tilmeld".


