Søg på Filmz
Avanceret søgningUdvalgte videoer
Filmz-afstemning
Stemmer i alt: 2101Bedste J.J. Abrams-film?
- Star Trek38%
- Super 817%
- Mission: Impossible III13%
- De er alle forrygende!11%
- Star Trek Into Darkness9%
- De er alle elendige!6%
- Jeg har ikke set nogen af de film5%
Damon Lindelof ("Lost") har skrevet manuskriptet til filmen, der har Charlize Theron, Guy Pearce, Noomi Rapace, Idris Elba, Michael Fassbender, Patrick Wilson og Guy Pearce på rollelisten.
Jo jo ;)
www.peakoil.dk
Sikker på Wimmie er enig i det navn ikke kan nævnes nok så 8-)
J. J: "This is one of my Favorite shots." Tom Cruise: "I just love this scene, and the set"
Stammer space jockey egentlig ikke fra Aliens eller er den også med i Alien?
Den comic der kørte med Aliens for nogle år tilbage havde en ganske fed forklaring på Jockey og på Aliens oprindelse.
That´s what I like about them highschool girls man. I get older, they stay the same age.
Fint nok med mig, hvis der ikke er aliens med i Prometheus. Bare filmen er god og underholdne, samt godt skruet sammen, så er jeg tilfreds.
Især hvis der dukker noget op, som man ikke har set før ( der er vel en grund til at H. R. Giger er med ombord ).
Inferus Omnipreasens
#3 Space Jockeyen er bestemt fra 'Alien'. :) Man ser den ikke i 'Aliens'.
Ripley: These people are here to protect you. They're soldiers. Newt: It won't make any difference...
arrrgghh, endelig får jeg svar på det jeg har undret mig over så længe....
Lyder fint med mig at man tager andre "tråde" fra aliens universet, og dermed er i samme univers uden at den gamle "alien" dukker op. er super enig i at det bare ville være og gentage sig selv, hvorfor ikke fortelle en ny historie, jeg er lige gået til Defcon 4 på denne det bliver super!!!
What are your names, Neil and Bob, or is that like what you do?
Hvis de holder Aliens ude af filmen så falder filmen selvfølgelig ikke i med klicheerne fra de andre film. Men som nævnt i tråden, så vil racen af "space jockeyes" måske være til stede. Og siden de har udviklet dette bio-våben (face-hugger aliens) så kan man da regne med at de ikke er fredelige rumvæsner. Men jeg glæder virkelig til denne film.
I teorien er der ingen forskel på teori og praksis. I praksis er der
Lidt frækt at de bruger Alien cues i teaseren så.
www.filmkorn.dk - filmanmeldelser, også af film vi ikke har set, men alligevel har en mening om.
#7 Hvorfor har de udviklet dem? Er de ikke bare blevet overtaget af dem?
www.filmkorn.dk - filmanmeldelser, også af film vi ikke har set, men alligevel har en mening om.
Havde nu håbet på at se de gamle Xenomorph i den men det bliver da bestemt spændende at se hvad der kommer til at ske i den. Vil prøve ikke at have alt for høje forventninger :)
Lad os nu se.
“Extraordinary claims require extraordinary evidence.”
#3 Space Jockeyen er bestemt fra 'Alien'. :) Man ser den ikke i 'Aliens'.Kaversmed (#5)
hmm så er det nok mig der husker helt forkert.. Det er jo så en god undskyldning for at gense de første 3 Alien film :) (ja jeg synes 3´eren er rigtig fed)
That´s what I like about them highschool girls man. I get older, they stay the same age.
#12 Synes bestemt også at 3'eren er seværdig (Directors Cut versionen). :)
Her er lidt musik at komme i stemning til: http://youtu.be/DaT-JX5r8i8
Ripley: These people are here to protect you. They're soldiers. Newt: It won't make any difference...
Helt enig Alien 3 er super fed (faktisk den bedste efter min mening) hehe nok lidt alene med den ...
Her fristes jeg jo til at pimpe vores podcasts andet afsnit: http://guiltypleasures.dk/?p=49 - her taler vi netop om Alien 3. :)
Tidligere: utyske/drebble
Helt enig Alien 3 er super fed (faktisk den bedste efter min mening) hehe nok lidt alene med den ...niwin (#14)
I am the danger!
Må sige jeg blev en kende skuffet, men skal se den det helt sikkert. Synes nu bare Xenomorphfen er jo det mest skrækelige og uhyggeligeste monster jeg har set på film.
batman: "a hero can be anyone. even a man doing something as simple and reassuring as putting a coat around a young boy’s shoulders, to...
#7 Hvorfor har de udviklet dem? Er de ikke bare blevet overtaget af dem?tournesoller (#9)
Nu når du spørger så er jeg egentlig ikke sikker på om det jeg nævnte er min egen teori eller om jeg referer til en nyhedshistorie om filmen. Jeg læser kun disse nyheder halvt, da jeg ikke vil vide for meget om filmene på forhånd. Og jeg havde åbenbart fået det indtryk at Aliens/face-huggers egentlig bare var bio-våben udviklet af space-jockey-racen.... men som sagt jeg har ingen fakta til at bakke den påstand op ;-)
Her fristes jeg jo til at pimpe vores podcasts andet afsnit: http://guiltypleasures.dk/?p=49 - her taler vi netop om Alien 3. :)utyske (#15)
Jeg lyttede til det og syntes egentlig det er meget godt. De andre podcasts i laver er det også "guilty pleasures", altså film der ikke nødvendig vandt oscars, men alligevel har kant?
I teorien er der ingen forskel på teori og praksis. I praksis er der
Jeg lyttede til det og syntes egentlig det er meget godt. De andre podcasts i laver er det også "guilty pleasures", altså film der ikke nødvendig vandt oscars, men alligevel har kant?narkoøgle (#18)
I første afsnit taler vi om begrebet guilty pleasures, i afsnit 2-7 har vi valgt en film hver, som vi betragter som en guilty pleasure - efter disse var planen, at vi var lidt mere frie med vores filmvalg, men for det meste holdt os til film, der lidt matcher vores navn, men p.t. holder vi pause, da der var en masse tekniske problemer, der krævede en masse energi. Vi håber dog på at vende tilbage i starten af det nye år.
Tidligere: utyske/drebble
Er der nogen der kan fortælle hvad space jockey er? Det tror jeg lige jeg har misset...
Opinions are like assholes - everybody has one. - Dirty Harry.
Tidligere: utyske/drebble
En ting, der har undret mig siden "Aliens" er, at mennekeheden åbenbart hele tiden har vidst, at der findes andre racer/arter derude, da marine soldaterne sidder i kantinen og snakker om deres sidste mission, hvor de scorede noget "arcturisk fjams' - altså kvinder fra den fremmed race "arcturianerne'...
...men i både den film og de efterfølgende film, kommer det som en vild overraskelse, at der findes andre racer, hver gang de støder på en 'xenomorph'!?!?
Min drømme cross-over movie: Predator vs. Navi (I ved, de forvoksede smølfer fra 'Avatar') PS: Predator vinder :-)
... de scorede noget "arcturisk fjams' - altså kvinder fra den fremmed race "arcturianerne'...Pistolprinsen (#22)
Jeg forstod det som om de snakkede om nogen kvinder bosat på en bestemt planet (Arcturia?). Ligesom man normalt ville snakke om kvinder fra Thailand, Brasilien eller Spanien.
Lad os nu se.Patriarch (#11)
Yup.... den lyder lidt tynd. Det er muligt at vi ikke ser aliens som de så ud i Alien eller Aliens... men de så jo også anderledes ud i Alien 3 og 4, så jeg kan forestille mig at vi stadig ser den gamle genkendelige alien hoved, men måske med små ændringer i designet.
Når man ser på filmens credits, så er der i hvert fald folk der arbejder på filmens "creature".
#22
Det kunne også tænkes at "Arcturian" henviser til beboere på et sted/planet/koloni hvor der er mange "ladyboys" blandt indbyggerne.
Perfekt sted for en forskruet spacemarine at holde "leave"
;-)
#18
Det kunne sagtens tænkes at en del af plottet i Prometheus er at der findes en "guderace/overrace" som har haft en finger med i skabelsen af diverse racer.
Specielt når man tænker på filmens titel.
#22
Nej, de taler om den race Ripley er stødt på. Den har de ikke set en eneste gang på over 300 beboede planeter. De er såmænd ikke overraskede over at der findes aliens.
I øvrigt er Arcturians en anden race en mennesket. De hentyder til at deres køn er svært at bestemme.
Frost: Hey, I sure wouldn't mind getting some more of that Arcturian poontang! Remember that time?
Spunkmeyer: Yeah, Frost, but the one that you had was a male!
Frost: It doesn't matter when it's Arcturian, baby!
www.filmkorn.dk - filmanmeldelser, også af film vi ikke har set, men alligevel har en mening om.
Asian shemale...
“Extraordinary claims require extraordinary evidence.”
Asian shemale...Patriarch (#27)
Haha :D
batman: "a hero can be anyone. even a man doing something as simple and reassuring as putting a coat around a young boy’s shoulders, to...
Tillad mig at give mit bud på hvad en Arcturian er:
Gå til 8:16 og lad filmen rulle, så ser i nok hvad det er. Beklager at teksten er på fransk, men nu er Moebius jo også franskmand, mig bekendt:
http://www.youtube.com/watch?v=8QozLSpjQc0
Historien i den her tegneserie er skrevet af Dan O'Bannon i 1975 eller 1976. Dan O'Bannon var også et af forfatterne bag manuskriptet til den første Alien film. Jeg mener at Moebius også var koncept designer på den første Alien film.
Derfor er jeg selv af den opfattelse at når de snakker om Arcturianer i Aliens II, så er det en reference til Dan O'Bannon og Moebius og for deres virke med at skabe den første Alien film.
Ser i filmen på Youtube, så forstår i måske også hvorfor en af space marinerne har taget fejl af kønnet på den Arcturian, som han duskede ( for det er vel det det refererer til? ).
Inferus Omnipreasens
De gange jeg har set Aliens havde jeg altid det indtryk at Arcturianere bare var mennesker der levede på Kolonien Acturian. For i filmen der gør Marine-soldaterne nar af Ripley i starten af racen i en linje ala "... Aparantly she saw an Alien once...", altså at marine-soldaterne var under det indtryk at rumvæsner var noget mærkeligt noget som de ikke havde været ude for. Men kan godt være jeg husker forkert, jeg skal lige tjekke Aliens igen.
I teorien er der ingen forskel på teori og praksis. I praksis er der
Jeg citerer igen:
Frost: Hey, I sure wouldn't mind getting some more of that Arcturian poontang! Remember that time?
Spunkmeyer: Yeah, Frost, but the one that you had was a male!
Frost: It doesn't matter when it's Arcturian, baby!
Det indikerer da med al tydelighed at de IKKE er mennesker.
www.filmkorn.dk - filmanmeldelser, også af film vi ikke har set, men alligevel har en mening om.
Gør det?
I teorien er der ingen forskel på teori og praksis. I praksis er der
#31 - De gange jeg har set Aliens opfattede jeg hver gang dialogen du nævner, som nogle Marine soldaters halvvejs racistiske kommentarer om en anden menneskelig kultur (den Acturianske kultur). Jeg synes ikke det direkte indikerer at disse Acturianere er ikke-mennesker.
I teorien er der ingen forskel på teori og praksis. I praksis er der
"... Aparantly she saw an Alien once..." kan også være en hånende kommentar i stil med "og hvad så - det har vi da allesammen".
“Extraordinary claims require extraordinary evidence.”
De spørger jo også, om det er "endnu en bug-hunt". Det indikerer vel, at det ikke ligefrem er første gang, at de er sendt i marken for at bekæmpe skadedyr fra rummet?
... and in other news: grave robbers pry rifle from Charlton Hestons cold, dead hands.
"... Aparantly she saw an Alien once..." kan også være en hånende kommentar i stil med "og hvad så - det har vi da allesammen".Patriarch (#34)
Det er også sådan, jeg opfatter den. SVJH bliver den netop sagt i et hånende toneleje.
... and in other news: grave robbers pry rifle from Charlton Hestons cold, dead hands.
J. J: "This is one of my Favorite shots." Tom Cruise: "I just love this scene, and the set"
I tegneserien The Long Tomorrow fra 1976 af Dan O'Bannon og Moebius, optræder der en formskifter ( fra rummet ), som kaldes for en Arcturian. Selv opfatter jeg det som værende den, der refereres til i Aliens II. Både Moebius og Dan O'Bannon var involveret i den første Alien film. Se eventuelt mit link i indlægget i #29
Inferus Omnipreasens
Ja, og det tror jeg du har ret i.
“Extraordinary claims require extraordinary evidence.”
J. J: "This is one of my Favorite shots." Tom Cruise: "I just love this scene, and the set"
Prometheus teaser part 2 til trailer Ridley Scott is back ser det ud til!
Part 3 damm de sets ser gigant ud, det her blir vildt!elwood (#37)
Ligemeget om der er Aliens i, kommer jeg nok til at bide min negle væk når jeg får set den film, håber dog musikken er så creppy og stemmningsfuld som Jerry Goldsmiths soundtrack til den første
batman: "a hero can be anyone. even a man doing something as simple and reassuring as putting a coat around a young boy’s shoulders, to...
Jeg citerer igen:
Frost: Hey, I sure wouldn't mind getting some more of that Arcturian poontang! Remember that time?
Spunkmeyer: Yeah, Frost, but the one that you had was a male!
Frost: It doesn't matter when it's Arcturian, baby!Det indikerer da med al tydelighed at de IKKE er mennesker.tournesoller (#31)
Clearly you've never been to Singapore
"You fuhl no man can kil me die no ay not man" - Erlingur666 "Do not talk to me about pork when we have a crisis on my...
Jeg citerer igen:
Frost: Hey, I sure wouldn't mind getting some more of that Arcturian poontang! Remember that time?
Spunkmeyer: Yeah, Frost, but the one that you had was a male!
Frost: It doesn't matter when it's Arcturian, baby!Det indikerer da med al tydelighed at de IKKE er mennesker.tournesoller (#31)
Clearly you've never been to SingaporeSpanner (#42)
Good one :P
batman: "a hero can be anyone. even a man doing something as simple and reassuring as putting a coat around a young boy’s shoulders, to...
J. J: "This is one of my Favorite shots." Tom Cruise: "I just love this scene, and the set"
Takker...
Dejligt endelig at for bekræftet at det er Alien prequel.
jeg har lige set traileren - SPOILERS - man ser at mennesker er indblandet i det rumskibs styrt i alien 1
og æggene ser meget aflange ud -
der er noget der ligner røg fra det der syre-blod som plejer at ske
Der er mange action-sekvenser så håber at filmen faktisk er god - mange action sekvenser i en film signalere som regel en dårlig film
LINK
#46
Ja, der er godt nok gang i den - fedt. Selvom traileren intet afslører om handlingen hellere. Men det er squ ikke nødvendigt. Ligner en storfilm :)
Ridley siger ingen ALIENS i denne film - måske har han ret - de kunne være gemt til en eventuel fortsættelse - måske vi kun ser hvad der senere skal udvikle sig til ALIENS
-hvis du pauser på 0:39 i traileren så ser du skelettet fra ALIEN 1 i live komme op af hullet (med sin kanon?) - og i slutningen af traileren styrter det rumskib de finder i film nummer 1
J. J: "This is one of my Favorite shots." Tom Cruise: "I just love this scene, and the set"
Opret dig som bruger i dag
Det er gratis, og du binder dig ikke til noget. Når du er oprettet som bruger, får du adgang til en lang række af sidens funktioner, såsom at deltage i forum-debatten, udforme siden efter egne behov, foreslå afstemninger (polls) og deltage i konkurrencerne.
For at oprette dig som bruger skal du blot indtaste brugernavn, et kodeord, dit navn og din e-mail-adresse.
Vi behandler alle oplysninger fortroligt, så dine oplysninger vil ikke blive videregivet til 3. part.

Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dagens nyheder alle hverdage. Indtast din mailadresse i boksen og klik "Tilmeld".


