Til næste år er det 40 år siden, at verden første gang hilste på Luke Skywalker, Han Solo og Darth Vader. Og det fejres muligvis med en helt ny 4K-udgave af netop “Star Wars: A New Hope”.
Se også: Star Wars-fremtiden: Lucasfilm vil måske kun lave spinoffs
Det er “Rogue One”-instruktør Gareth Edwards, der ved at tilfælde under et nyt interview kommer til at afsløre, at Lucasfilm netop har færdiggjort et 4K-print af “Episode IV”:
”En dag besøgte vi Lucasfilm i San Francisco ved Industrial Light and Magic og John Knowles, vores supervisor, Han fortalte, at de havde en ny-restaureret 4K-udgave af ‘A New Hope’ – den var bogstavelig talt lige blevet færdig,” siger Gareth Edwards til Little White Lies.
Hvornår udgaven skal udgives, ved vi intet om, men mon ikke det ville være passende i et år med 40 års jubilæum?
Og mon det kun bliver den første film, eller får vi hele den første saga-trilogi i 4K? Vi venter spændt!
#1 X&O 1 år siden
#2 Ceepa 1 år siden
#3 Sir_cumalot 1 år siden
#4 KEiZ 1 år siden
#5 Pistolprinsen 1 år siden
Hvad tilføjer 4K (hvad det så end er?) til handlingen og historien, der gør, at man (IGEN!) skulle få lyst til at købe lortet en gang til???
Tror de skal bestemme om jeg vil glo på reklamer eller ej!!!
Godt der findes anti-anti-AdBlock!
#6 X&O 1 år siden
Bedre opløsning
#7 Pistolprinsen 1 år siden
Tror de skal bestemme om jeg vil glo på reklamer eller ej!!!
Godt der findes anti-anti-AdBlock!
#8 X&O 1 år siden
Jesus. Der er da ikke nogen der tvinger der til at købe den?
#9 Korben Dallas 1 år siden
Men, vi kan jo også blive hængende på stranden - og spise østers!