Filmz

Homoseksuel “Skønheden og Udyret”-karakter får eget spinoff på Disney+

Skønheden og Udyret spinoff musical Disney Plus LeFou Gaston / Filmz.dk

Lige nu læser andre

“Beauty and the Beast”-karaktererne LeFou og Gaston får egen musical-serie på Disney Plus.

Genindspilningen af “Skønheden og Udyret” fra 2017 gjorde det klart, at LeFou – spillet af Josh Gad – var til mænd, hvilket skabte ballade i flere lande verden over.

Men Disney stod fast på scenen med LeFou, hvor han danser med en anden mand. Nu byder Disney så på mere LeFou sammen med Gaston, som blev spillet af Luke Evans.

Både Josh Gad og Luke Evans vender nu tilbage til “Skønheden og Udyret”-rollerne i en prequel-serie i seks afsnit til Disney+.

“Once Upon a Time”-skaberne Eddy Kitsis og Adam Horowitz står bag serien, som bliver en musical, der bliver en oprindelseshistorie til makkerparret LeFou og Gaston, skriver The Hollywood Reporter.

Læs også

Det er ikke eneste Disney-spinoff på vej til Disney Plus. Også Prince Anders fra “Aladdin” fortsætter med en spinoff-historie til Disney Plus – læs om det her.

Læs også ‘Disney nægter at fjerne homo-hentydning fra “Skønheden og Udyret”‘.

“Skønheden og Udyret” fra 2017 solgte biografbilletter for 1,264 milliarder dollars.

Klik for at vise eksternt indhold fra youtube,
– Du kan altid aktivere og deaktivere tredjepartsindhold.
Du accepterer hermed at vise eksternt tredjepartsindhold. Persondata kan blive sendt til udbyderen af indholdet og andre tredjepartstjenester.
Ads by MGDK