Filmz

Plakat til Satoshi Kons anime “Paprika”

Plakat til Satoshi Kons anime “Paprika”

Lige nu læser andre

IMPAwards kan fremvise den engelsksprogede plakat til japanske Satoshi Kons seneste anime-filmprojekt, “Paprika”.

Filmen bygger over den japanske scifi-roman af samme navn fra 1993, der handler om en kvindelig detektiv, som efterforsker kriminalsager ved at trænge ind i folks drømme.

Satoshi Kon, som stod bag anime-succeserne “Perfect Blue”, “Millenium Actress” og “Tokyo Godfathers”, står også for instruktionen på “Paprika”, der for nylig er blevet fremvist på Venedig Filmfestival.

Manuskriptet til “Paprika” er bl.a. udarbejdet af Seishi Minakami, som skrev manuskriptet til Kons anime-serie “Paranoia Agent”. Produktionen er lavet af Madhouse Studio.

Læs også

“Paprika” får japansk biografpremiere til januar og udsendes i udvalgte amerikanske biografer til marts.

Læs også

Ads by MGDK