Filmz

Simon Jul lægger stemme til Garfield

Simon Jul lægger stemme til Garfield

Lige nu læser andre

Den originale version af ‘The Garfield Movie’ har samlet et imponerende hold af stemmer som Chris Pratt, Samuel L. Jackson, Nicholas Hoult og Hannah Waddingham.

Nu er filmen oversat til dansk og derfor kan vi få et indblik på de danske stemmer.

Garfield: Simon Jul
Viggo: Bjarne Henriksen
Jinx: Cecilie Stenspil
Harald: Simon Bennebjerg
Otto: Kasper Leisner
Sonny: Thomas Warberg
Ronni: Mark Le Fevre
Margit: Signe Egholm Olsen
Olivia: Nabiha
Maurice: Melvin Kakooza
Tracy: Maria Fantino.

I mindre og spredte roller ser vi influencerne Casper Drømme og Frederik Trudslev, TV- og radioværterne Christian Bonde og Mette Helena Rasmussen samt skuespiller Kristoffer Eriknauer.

Den orangestribede, mandagshadende, lasagne-elskende, 100 % inde-kat kan i år fejre 40-års jubilæum.

Læs også

Klik for at vise eksternt indhold fra youtube,
– Du kan altid aktivere og deaktivere tredjepartsindhold.
Du accepterer hermed at vise eksternt tredjepartsindhold. Persondata kan blive sendt til udbyderen af indholdet og andre tredjepartstjenester.

Efter et uventet gensyn med sin for længst forsvundne far – den lidt sarte gadekat Viggo – tvinges Garfield sammen med Futte af alle mulige omstændigheder væk fra deres meget magelige liv hos Harald for at slutte sig til Viggo i planlægningen af et fuldstændig vanvittigt røveri!

‘The Garfield Movie’ får biografpremiere over hele landet onsdag den 8. maj i både den danske og originale version.

Ads by MGDK