Filmz

Joss Whedon laver ny tv-serie

Joss Whedon laver ny tv-serie

Lige nu læser andre

Joss Whedon, der tidligere har lavet tv-serierne “Buffy – The Vampire Slayer”, “Angel”, “Firefly” og filmen “Serenity”, har skrevet kontrakt med Fox om at skabe en ny tv-serie. Serien vil få navnet “Dollhouse”, og Whedon får selskab af skuespilleren Eliza Dushku, der tidligere har medvirket i “Buffy” og “Angel”.

“Dollhouse” vil omhandle en gruppe individer, der er blevet udstyret med ‘personlighedspakker’, der giver dem forskellige identiteter med tilhørende sprogkundskaber, fysiske evner og minder, som de bruger på forskellige opgaver. De bliver styret af et laboratorie, der sletter deres minder, når hver opgave er overstået.

Dushku skal spille kvinden Echo, en af de kontrollerede individer, der er ved vågne til bevidsthed og begynder at stille spørgsmål til sin eksistens.

Der er foreløbig bestilt syv afsnit af serien til 2008 med en pris på $1,5 – 2 mio. per episode.

Læs også

Læs også

Ads by MGDK