Læderpiske, oliebesmurte muskler, hotte babes, [i]you name it…[/i] “Ronal barbaren” har det hele. Holdet bag “Terkel i knibe” og “Rejsen til Saturn” kaster den ene stereotype karakter efter den anden i favnen på publikum i Danmarks nyeste 3D-animationsfilm. Det kan være utroligt underholdende, men det kan også være utroligt anstrengende.
[image=63350]
En dag bliver hele Ronals landsby dog pludseligt taget til fange af den onde fyrste Volcazar, der er ude efter barbarernes styrkefremkaldende blod. Ronal undslipper, da Volcazar ikke tror på, at han er en rigtig barbar. Ronals familie og venners skæbne beror derfor på den stakkels splejs af en barbar, som ellers altid har forsøgt at holde sig ude af rampelyset. Det bliver altså et temmelig ufrivilligt togt, men gudskelov skal den kluntede helt ikke drage af sted alene, for Ronal blive ledsaget af blandt andre den dvaske troubadour Alibert, den temmelig aggressive skjoldmø Zandra og den flyvske elver Elric.
[image=63348]
Desuden har Ole Thestrup lagt stemme til karakteren Oraklet, som Ronal opsøger for at få svar. Thestrup er, om muligt, mere utiltalende som animationsfigur end i levende live – særligt da han i form af Oraklet får stakkels Ronal til at tørre ham bagi efter et heftigt besøg på toilettet. Oraklet tror åbenbart, at vores kluntede helt er hjemmehjælpen. Ronals sidekick Alibert (Hadi Ka-Koush) er en noget stereotyp indvandrerkarikatur, hvor latterliggørelsen af hans accent og intelligens ligger lige lovlig langt under bæltestedet, men man griner alligevel, fordi de mange overdrivelser og generaliseringer sædvanligvis bliver leveret med et glimt i øjet.
[image=63344]