Med anmelderros og et enormt billetsalg i USA som motor brager det sidste kapitel i “Toy Story”-serien ind i landets biografer. Forventningerne er derfor ikke uden grund høje, og Pixar leverer da også en fin afslutning på det eventyr, de startede for så lang tid siden.
[image=49031]
Mere end ti år er gået, siden anden del af Pixars eventyrlige beretning om det levende legetøj havde premiere. Årene er også forløbet i filmens univers, hvor Anders har vokset sig fra legealderen, men legetøjet er det samme, med det samme umættelige behov for kærlighed fra et barn. Så her er alt alligevel ved det gamle. “Toy Story 3” er da også kendetegnet mere ved genkendelighed end nytænkning. Nyt scenarie, nye eventyr, men egentlig den samme grundhandling. Legetøjet er havnet i problemer, nogen skal reddes, og det hele ender i en stor flugt, hvor alskens sager i legetøjshøjde fint og idérigt bruges.
[image=55352]
Svagest står filmen i begyndelsen, hvor der skal tages et lidt for stort tilløb, før historien rigtigt kommer i gang. Her skal vi lige fordi lidt hurlumhej med en fejlplaceret skraldesæk og en tvær Woody, der står lidt uforståeligt stejlt på, at de alle skal blive hos Anders, trods det at han jo ikke længere leger med dem. Her sættes konflikten lidt forceret op, og det giver en lidt haltende start, der dog modsvares med en særdeles vellykket og rørende slutning. Alt får sin rette plads. En værdig afslutning på den serie, der skød Pixar ind i animationens superliga.
[image=49030]