Rowan Atkinson pointerede engang tørt, at fordelen ved parodier er, at de ikke kræver den store opfindsomhed fra udøverens side.
[image=54588]
Filmen genfortæller i store træk handlingen fra den første “Twilight”-film samt fortsættelsen “New Moon” – blot med så mange vilkårlige vitser sat ind som muligt. Den unge Becca flytter til den lille by Sporks, men bemærker, at et eller andet virker galt. De lokale forretninger sælger blod, hendes spirende kæreste er så bleg som et lagen og skyr solskin, og den lokale motorcykel-dreng er ved at udvikle hale og tilbringer dagene med at jage egern og katte på alle fire.
[image=54589]
Hvad filmen selv bidrager med er derimod en serie vilkårlige og for historien ganske uvedkommende henvisninger til diverse popkulturfænomener, så “American Idol”, Lady Gaga og Tiger Woods bliver alle proppet ind, eftersom filmskaberne af en eller anden grund tror, at det er morsomt, blot de nævner en af overstående. Det bliver dog højest irriterende. I rollen som Becca har man fundet en ukendt skuespillerinde, som ligner Kristen Stewart til forveksling, og som overbevisende efteraber hendes nervøse tics, men med vanlig mangel på fornemmelse for proportioner har Friedberg og Seltzer tilsyneladende været så begejstrede for resultatet, at de lader hende gentage de samme tics om og om igen, til også de bliver en prøvelse at overvære.
[image=54590]