Under betegnelsen “episk” burde der være et billede af David Lean i ethvert filmleksikon. Den engelske filmmager lavede flere af den slags storværker, som simpelthen ikke produceres mere – grandiose levende billeder skudt på nogle af planetens smukkeste locations i samarbejde med branchens dygtigste teknikere, tusindvis af statister og verdens bedste skuespillere. Lean redefinerede storfilmsgenren med mesterværker som “Broen over floden Kwai” og “Lawrence of Arabia”, der var med til at anspore folk som Steven Spielberg til at lave film.
[image=54829]
Første gang, vi møder Zhivago, er han blot få år gammel. Hans far er skredet, og hans mor er netop død. Men gennem størstedelen af filmen er Zhivago en ung, ambitiøs læge i 30’erne spillet af Omar Sharif. Zhivago og resten af Ruslands borgere går hårde tider i møde efter oktoberrevolutionen i 1917, som kulminerer i henrettelsen af zarfamilien og efterfølges af adskillige års borgerkrig. Lean sammenstiller fornemt den blodige konflikts udvikling med de personlige stridigheder mellem personerne fra Boris Pasternaks berømte bog, som stadigvæk var bandlyst i Sovjetunionen, da filmen udkom i 1965.
[image=54826]
Sammen med sine fotografer og kulissemagere, som brugte over et år på at konstruere filmens overdådige sets, har Lean skabt et fuldkommen troværdigt portræt af et krigshærget Rusland, som suppleres af Maurice Jarres tidløse musik. Men det er i lige så høj grad skuespillernes fortjeneste, at man bliver opslugt af fortællingen. Sharif er en af de bedste skuespillere, som aldrig har vundet en Oscar, og rollen som Zhivago er hans glansrolle. Egypteren er aldrig tilnærmelsesvis utroværdig som bleg russer – han er derimod eminent til at spille en retskaffen mand, der er god til at holde følelserne i skak, men som altid lader sin foragt for soldaternes umenneskelighed skinne igennem i sine længselsfulde øjne.
[image=54827]
Præsenteret i 1080p/VC-1 2.35:1. Der er lidt utilsigtet snavs, et par halvslørede skud og få svingninger i farvetemperaturen, men for det meste ligner “Doctor Zhivago” en film, der nærmere er 4 år gammel end 45. Billedet er sædvanligvis pletfrit og knivskarpt – det er en fornøjelse at kunne nærstudere alle detaljerne i Leans talløse panoramabilleder. Farvegengivelsen er sædvanligvis også upåklagelig, og det samme er kontrasten. Detaljer drukner aldrig i billedets lyseste eller dunkleste afkroge, og hverken udtværing eller glorier forekommer.
[image=54824]
Diskens DTS-HD Master Audio 5.1-mix er praktisk talt renset for støj, og eftersom hoveddelen af replikkerne er eftersynkroniserede, er de altid tydelige. Maurice Jarres musik folder sig fornemt ud – indimellem via samtlige højtalere. Lydsporet er meget frontbaseret, hvilket ikke kommer som den store overraskelse, men der er flere effektive panoreringer, som ikke føles forcerede – såsom da et tog passerer lytteren via den højre baghøjtaler. Den auditive atmosfære er bedre end i de fleste jævnaldrende film. Det har en markant effekt, når man hører soldaterne beskyde hinanden i baggrunden via baghøjtalerne, og subwooferen giver også de dybeste lyde ekstra slagkraft uden at gå for meget til makronerne.
Skuespillerne Omar Sharif, Rod Steiger (som døde i 2002) og David Leans enke, Sandra, har indtalt et enormt fascinerende kommentarspor til filmen. Filmen er jo 200 minutter lang, så det overrasker ikke, at trioen indimellem holder nogle halvlange pauser. Men alle tre disker op med hobevis af informative og underholdende anekdoter undervejs.
[image=54823]