“Fast and Furious” åbner med en fornøjelig scene, som er fuldstændig løsrevet fra resten af filmen, hvori banden erobrer en benzinlastvogns ladning ved at lade en kvinde kravle op på tankene og enkeltvis pille dem af, hvorefter bandens biler kan overtage dem. Hvad, der er herligt ved metoden, er, at den er så himmelråbende farlig og omstændig i en situation, hvor det ville være hundrede gange lettere blot at stoppe chaufføren.
[image=39935]
Med tilbage er også Vin Diesel, der efter tvivlsomme film som “Elitepædagogen” og “Chronicles of Riddick” er vendt tilbage til sin velkendte rolle som den fartglad Dom Toretto. Denne gang er han endnu mere gnaven end sædvanlig, eftersom hans kæreste er blevet myrdet af ukendte drabsmænd. Dom vender tilbage til USA for at søge hævn og møder ingen ringere end FBI-agenten Brian O’Conner (spillet af Paul Walker), der i sin tid lod ham slippe. Begge mænd viser sig at være ude efter den samme skurk, og selvom de er på hver sin side af loven, opstår der et usikkert samarbejde.
[image=39936]
Skuespillet er fortsat temmelig begrænset på alle fronter. På et tidspunkt siger O’Conner, at han har lært alt om ære af Toretto, hvilket virker komisk, eftersom Toretto sjældent siger mere end en halv sætning ad gangen. Selv nå han dræber nogen, er hans punchlines kun på et ord. At sige en hel sætningen vil dræne ham fuldstændig for kræfter.
[image=39937]