[image=2861]
Figuren Hulk kan nærmest klassificeres som et moderne miks af klassiske historier som “Frankenstein”, “King Kong” og “Dr. Jekyll and Mr. Hyde”. Den unge professor Bruce Banner bliver udsat for en livsfarlig dosis radioaktiv gammastråling, som udløser noget genetisk indeni Bruce, som har været til stede siden hans fødsel. Hvis nogle nu pirrer Bruces temperament, transformerer han sig ufrivilligt om til Hulk: et rasende og 5 meter højt kreatur kun iført lilla shorts (som, af ukendte årsager, aldrig går i stykker under forvandlingen). Når “stormen er løjet af”, forvandler han sig tilbage til Bruce Banner, som ikke synes at have nogen klar idé om, hvad hans voldsomme alter-ego har foretaget sig… det føles som en drøm. Som følge af hans tøjlesløse temperament og voldelige tendenser, får han selvfølgelig hele militæret på nakken, selvom han egentlig besidder et godt hjerte.
[image=2863]
Eric Bana spiller den følelsesmæssigt distancerede Bruce Banner ganske godt. Vi får en klar fornemmelse af, at dette er en person der i sandhed har nogle indre dæmoner, som han har svært ved at bekæmpe. Udover Eric Bana optræder bl.a. Jennifer Connely (som sidste år vandt en Oscar for sin rolle i “A Beautiful Mind”) som Bruces kollega og ekskæreste Betty Ross, Sam Elliott som Bettys far, General Ross, og Nick Nolte leverer en herlig præstation som Bruces aldrende og mistroiske far.
Ang Lees (som [i]ikke[/i] er i familie med tegneseriens skaber [i]Stan[/i] Lee) CV gør ham måske ikke til det mest oplagte valg til at instruere en tegneseriefilm, men Lees stærke sans for både følelsesladet drama og veldrejet spænding kommer ham til gavn i dette tilfælde. Men dette er på én gang filmens store fordel og filmens store svaghed, fordi “The Hulk” har meget svært ved at finde ud af, om hvorvidt den vil iværksætte en renæssance indenfor genren, og levere et vitterligt dybsindigt og originalt værk, eller om den vil satse på at levere glimrende underholdning i bedste “X-Men” stil. Eric Bana har passende defineret “The Hulk” som værende “en græsk tragedie”. Filmen virker en smule [i]for[/i] seriøs, og ofte bange for at rigtig slå sig løs. Dette vil nok fryde enkelte skeptikere, men mange fans vil sikkert føle sig snydt.
[image=2862]