Der er nogle af os horror-fans, der har ventet længe på, at Sam Raimi skulle tage en pause fra sit Spider-Man-epos og lave det, han nu er bedst til: Hylende morsomme og groteske B-gyserfilm. Og med hans nye film “Drag Me to Hell” er vores bønner i allerhøjeste grad blevet hørt. Her går fantasifulde påfund og grotesk, sort humor op i en højere enhed, og man lader sig grinende og gysende slæbe med ned mod helvedets dyb.
[image=43094]
Paradoksalt nok så kan jeg ikke huske, hvornår jeg sidst har grint så meget i biografen, og det selvom filmen er fyldt med klassiske chokeffekter og skræmmende uhyrer, der får én til at hoppe i sædet af skræk og rædsel flere gange under filmen. I Sam Raimis univers er der nemlig ikke langt fra gys til latter – ofte foregår de to ting samtidig, og det er en af grundene til, at hans film skiller sig ud fra de samlebåndsgysere, vi bliver bombarderet med hver anden weekend i biograferne.
[image=43093]
“Drag Me To Hell” besidder de klassiske elementer i en toptunet, b-horrorfilm, som vi er kommet til at kende og elske dem fra instruktørens hånd: Antihelt(ind)ens konstante trængsler og fysiske pinsler, de overnaturlige elementer, de tiltende og til tider jagende kameraføringer, grotesk, fysisk komik ofte med (sp)latterlige udfald og et plot, der er så vanvittig langt ude, at man kun kan grine af det. Alison Lohman er perfekt i hovedrollen og kan på mange måder bedst betegnes som “Evil Dead”-ikonet Ashs kvindelige modstykke – tilsat en charmerende naivitet og frataget de mange one-liners. Den gamle sigøjner, Mrs. Ganesh, er dog den figur, der løber med det meste af opmærksomheden, og hun er virkelig et syn for afguderne. Rynket som en gammel kødbolle fra Rumænien fremstår hun vidunderlig i al sin groteskhed, og man skiftevis griner og gyser, når hun stikker sit kvalmefremkaldende ansigt frem på lærredet.
[image=43096]