Det tempofyldte redaktionsmiljø i instruktøren Andrew Rossis nyeste dokumentar, “Page One: Inside the New York Times”, kommer pokkers stærkt fra start. Som en hovedløs kylling forsøger man i anslaget at finde hoved og hale i alle de forskellige interviews med navnløse bidragydere, der på den ene eller anden måde har en forbindelse til et af verdens største medieimperier: The New York Times.
[image=63341]
David Carr gør sig særligt bemærket. Man kan fornemme, at han er et garvet koryfæ, og vi hører også uddrag fra hans livshistorie. Carr var narkoman i omtrent et årti, men nu er han singlefar og journalist på NY Times. Han er fuldkommen uden omsvøb og ikke bange for at træde nogen over tæerne. Carrs tørre humor er også yderst velkommen i den ellers informationstunge film – eksempelvis betegner han sin yngre kollega Brian Stelter som en robot, der er blevet bygget af NY Times udelukkende for at destruere Carr med sine superevner inden for online-medieverdenen.
[image=63342]
Filmens fokus på WikiLeaks er også yderst interessant. Der skildres en form for gensidig afhængighed i forholdet mellem WikiLeaks som internettets nyhedsmedie og NY Times som den trykte nyhedsformidler – eksempelvis hvordan NY Times ser sig afhængig af de hemmelige dokumenter, som WikiLeaks har en forunderlig adgang til, mens WikiLeaks ser sig afhængig af NY Times som institution, da avisen har den fornødne offentlige tillid og popularitet til at videregive budskabet. Et klassisk had/kærlighedsforhold.
[image=63340]