Oliver Stone har gennem tiden lavet nogle virkelig gode film og nogle virkelig dårlige film, og desværre har instruktørens seneste periode hovedsageligt været præget af den sidstnævnte slags. Men med “Savages” kan man håbe, at den dårlige stime er ved at ende, for her er altså en forrygende film, der både er sexet og brutal, smuk og grim, underholdende og dyb, nytænkende og konventionel – og dog mangler Stone lige det overskud, der kunne have gjort “Savages” til en af hans bedste og et ægte mesterværk.
[image=67198]
Historien er som sådan ikke nyskabende, og den kaster ikke synderligt nyt lys over narkoproblematikken mellem USA og Mexico. I stedet leverer den hårdkogt mafiabrutalitet af den kaliber, der rent faktisk er forbudt for børn – og hvor er det befriende, at “Savages” er sådan en film, der ikke viger tilbage, når det kommer til at være kynisk og voldelig. Det har blandt andet den effekt, at [i]the bad guys[/i] fremstår så kyniske og ondskabsfulde, at man som tilskuer vitterligt frygter deres reaktioner, og dermed fastholdes man i konstant spænding.
[image=70141]
Filmen har dog også sine minusser. Vores hovedpersoner, Ben, Chon og O, spilles henholdsvis af Aaron Johnson, Taylor Kitsch og Blake Lively, og specielt Kitsch og Lively falder flere gange igennem. Derudover får filmen aldrig rigtig grebet ordentligt fat om nogle af de psykologiske og politiske emner, den tager op. F.eks. lægges der op til, at vores hovedpersoner vil udvikle sig på spændende vis, men karakterudviklingen går hurtigt i stå, og diskussionen om, hvem der vitterligt er de gode og onde i den omfattende narkokrig, bliver heller aldrig taget op på nogen meningsfuld måde. Ved første øjekast er slutningen både fed og overraskende, men når man lige får den tænkt igennem, hænger den desværre ikke helt godt sammen.
[image=67197]