Peddersen og Findus 3: Nissemaskinen (dansk tale)
Udgivet 23. nov 2005 | Af: Benway | Set i biografen







Findes julenissen? Det er det store spørgsmål for katten Findus, der overhører nogle børn tale om at nissen kommer med gaver til dem juleaften. Han løber straks hjem til gamle Peddersen og udspørger ham om sagen. ”Joh… julenissen findes da”, forklarer Peddersen, men man kan jo ikke være sikker på at han kommer. Det er dog ikke svar nok for den insisterende kat, der får Peddersen til love at julenissen kommer på besøg juleaften. Det svar efterlader jo unægtelig Peddersen i lidt af en kattepine. For at løse problemet beslutter han sig for at konstruere en nissemaskine, der kan frembringe en vaskeægte nisse.

“Nissemaskinen” er en international produktion og er instrueret af de to danskere Jørgen Lerdam og Anders Sørensen, der tidligere har lavet bl.a. “Jungledyret Hugo” og “H.C. Andersens eventyr”. I forhold til de tidligere “Peddersen og Findus” film, så er denne en del flottere tegnet med mere dynamiske billeder. Til gengæld er figurerne udformet en anelse mere “tutte-nuttet” end tidligere og den gamle Peddersen virker indimellem lidt for ungdommelig i sine bevægelser.







Handlingen er en ligefrem og sød julehistorie, der omhandler barnetroen på julenissen (eller manden), og som er så interessant skruet sammen, at den fungerer på to planer. En voksen vil uundgåeligt opleve filmen ganske anderledes end et barn. Filmen er især velegnet til de alleryngste biografgængere eftersom der ikke er nogen hurtig klipning, voldsomme udtryk, fare på fære eller banditter i handlingen. Det er en sød og sympatisk historie, der dog aldrig bliver kvalm. Der er nogle sjove detaljer – f.eks. at vi ser Findus forme fantasidyr ud af snefnug, som derefter dukker op i handlingen senere. Men ellers er filmen ikke voldsomt opfindsomt skruet sammen, og enkelte sidehistorier, som f.eks. nogle trænisser som Peddersen har påtaget sig at lave, men ikke har tid til, bliver løst så hurtigt, og uden relation til resten af historien, at man undrer sig over hvorfor de overhovedet er taget med.
Hvis man leder efter en god film at tage de mindste i familien med ind og se, så er “Peddersen og Findus” et godt bud. Den er en fin lille julehistorie uden de store armbevægelser men med nogle gode pointer og et godmodigt hjerte.
Kommentarer til anmeldelsen? Giv din egen mening til kende i diskussionsforummet