2026-gyseren kunne hverken prale af rosende anmeldelser, klapsalver fra publikum, eller et solidt billetsalg – men så er det godt at streaming kan give den en ekstra chance.
Lige nu læser andre
Selvom der er et godt stykke tid til halloween, flyder streamingtjenesterne allerede over med fremragende gyserfilm, hvilket gør det utrolig svært for de dårlige produktioner at fange publikums opmærksomhed.
Hollywood spytter jævnligt kostbare fejlskud ud, som fuldstændig flopper på det store lærred, men sofaerne hjemme i stuerne har før vist sig at være det perfekte asyl for udskældte film.
Og det er lige præcis hvad der udspiller sig lige nu for en dugfrisk gyser, der blev fuldstændig massakreret af kritikere for blot få måneder siden. Snedige algoritmer og nysgerrige seere har givet det udskældte makværk en helt uventet renæssance online, selvom biografcheferne formentlig for længst har glemt alt om den.
Anmelder-tæsk og uventet succes på appen
Gyserfilmen The Strangers: Chapter 3 landede i biograferne i februar med et gigantisk brag, der hurtigt forvandlede sig til en pinlig fuser. Overraskelsen er derfor enorm i filmbyen, efter data fra FlixPatrol afslører, at den tredje film i rækken lige nu har ædt sig helt op på en fjerdeplads over de mest streamede film på platformen Starz i USA.
Succesen drypper også langsomt ned over flere udenlandske markeder, hvor de maskerede mordere klarer sig overvældende flot på diverse lokale streamingtjenester.
Læs også
Kritikerne har ellers været usædvanligt grove ved projektet, hvilket hjemmesiden Rotten Tomatoes bekræfter med al tydelighed. Hele 18 procent positive anmeldelser var alt, hvad den uheldige film kunne skrabe sammen, hvilket dog lige akkurat slår seriens anden del, som bundede fuldstændig ud på pinlige 15 procent.
Almindelige dødelige seere var heller ikke ligefrem oppe at køre over løjerne, da filmen må nøjes med en gennemsnitlig vurdering på 4,1 ud af 10 på databasen IMDb, mens kun halvdelen af de verificerede brugere på Rotten Tomatoes gad at give den tommelfingre opad.
Tomme biografsale og en død franchise
Økonomien bag trilogi-afslutningen har da også været en ret sørgelig affære for selskabet bag. Produktionsbudgettet var i den lave ende på omkring 8,5 millioner dollars, men indtægterne i biograferne stoppede brat ved sølle 11 millioner dollars, hvilket er en mikroskopisk brøkdel af, hvad de tidligere kapitler i serien formåede at hive hjem.
Profitkurven har taget et fuldstændig lodret dyk for hver eneste film i den nye trilogi, hvilket må siges at være det endelige søm i kisten for de hjemmesøgende mordere.
Publikum har med al tydelighed mistet interessen for de førhen så uhyggelige fremmede, og biografkarrieren er stendød. Sofa-kiggeriet holder dog liv i de sidste krampetrækninger, så mon ikke filmens producenter trods alt kan lune sig over de mange kliks hjemme i stuerne, mens de pakker maskerne langt væk i kælderen.
Læs også
Herhjemme kan The Strangers: Chapter 3 lejes og købes på Viaplay, Apple TV Store, Amazon Store og Blockbuster. Du kan se traileren her:
