Filmz

“Candyman”-stjerne teaser simultan-premiere – både biograf og VOD

Candyman vod biograf premiere / Filmz.dk

Lige nu læser andre

Tony Todd teaser mulig simultan-premiere til ny “Candyman” – ikke bekræftet.

Han var stjernen i “Candyman” fra 1992, ligesom han igen medvirker i den nye “Candyman”, der får premiere senere på året.

Men muligvis bliver der ikke kun tale om en klassisk biografpremiere.

En Twitter-bruger skriver, at vedkommende ikke ønsker at vende tilbage til en biograf lige med det samme efter coronakrisen, men gerne vil støtte den fra hjemmebiografen.

Derfor ville brugeren Justin Yandell ønske, at “Candyman”-holdet ville udsende den simultant som biografpremiere og PVOD-titel.

Læs også

Dertil svarer Tony Todd ganske overraskende med premieredatoen: 25. september i 2020. Dermed tyder det på, at MGM overvejer en simultan-release til denne titel, men det er endnu ikke officielt bekræftet.

Læs også ‘Analytiker: Coronakrisen har ændret filmindustrien – biografvinduet er fortid‘.

“Candyman” får dansk biografpremiere den 24. september.

Klik for at vise eksternt indhold fra twitter,
– Du kan altid aktivere og deaktivere tredjepartsindhold.
Du accepterer hermed at vise eksternt tredjepartsindhold. Persondata kan blive sendt til udbyderen af indholdet og andre tredjepartstjenester.
Ads by MGDK