Filmz

Disney gør klar til at genoplive endnu en klassiker: Samtidig med at de laver både “To på flugt” og “Lilo og Stich 2”

Disney gør klar til at genoplive endnu en klassiker: Samtidig med at de laver både “To på flugt” og “Lilo og Stich 2”
Disney

Disney ser ud til at have endnu en klassiker i kikkerten til et moderne comeback.

Lige nu læser andre

Disney arbejder videre med at bringe endnu en af sine animerede fortællinger over i live-action-format.

Denne gang gælder det historien om prinsesse Tiana og hendes verden i New Orleans.

Projektet befinder sig fortsat på et tidligt tidspunkt, men manuskriptarbejdet er nu officielt i gang.

Projektet er i gang

Colman Domingo bekræftede over for Entertainment Tonight på den røde løber ved Emmy-uddelingen, at han skriver manuskriptet sammen med Robert O’Hara.

“Der er ikke længere tale om forhandlinger. Det sker. Jeg skriver live-action-versionen af Prinsessen og frøen sammen med min ven og kære kollega Robert O’Hara. Vi gør det sammen for Disney. Så ja, det bliver til noget.”

Læs også

Den oprindelige Prinsessen og frøen følger servitricen Tiana, hvis drøm om en bedre fremtid tager en uventet drejning, da hun bliver forvandlet til en frø.

Ingen Tiana endnu

Selv om arbejdet skrider frem, er Disney endnu ikke nået til det punkt, hvor rollen som Tiana er besat.

Domingo fortalte, at interesserede skuespillere allerede kontakter ham.

Da Entertainment Tonights Nischelle Turner nævnte Anika Noni Rose, der lagde stemme til Tiana i animationsfilmen, svarede Domingo: “Ville det ikke være dejligt, hvis vi fik Anika? Det ville være meget dejligt.”

Han understregede samtidig om castingen: “Bare vid, at vi ikke er nået dertil endnu.”

Læs også

Historiens hjerte

Domingo ønsker især, at manuskriptet finder ind til fortællingens følelsesmæssige kerne og skildrer en kompleks sort familie.

New Orleans’ særlige og mystiske atmosfære skal også spille en vigtig rolle.

“Vi vil gerne ramme det og virkelig ære prinsesse Tianas historie,” sagde han.

Ifølge ScreenRant bliver projektet ikke en direkte genindspilning som Lilo & Stitch og Vaiana, men i stedet en spin-off med prinsesse Tiana i centrum.

En Disney-favorit

Den oprindelige film indtjente 267 millioner dollar og har ifølge ScreenRant 86 procent blandt kritikere og 74 procent blandt publikum på Rotten Tomatoes.

Læs også

Filmen modtog desuden nomineringer ved blandt andet Oscar-, Golden Globe- og Critics Choice-uddelingerne.

17 år efter animationsfilmen får Tiana dermed mulighed for at vende tilbage i en ny fortælling.

Ads by MGDK