“Godzilla Minus Zero” har verdenspremiere med rosende anmeldelser inden dansk biografstart den 5. november.
Lige nu læser andre
De første internationale anmeldelser af “Godzilla Minus Zero” er landet, efter filmen havde verdenspremiere ved New York Film Festival. Dommen er overvejende meget positiv. Opfølgeren til Oscar-vinderen “Godzilla Minus One” står lige nu til 93 procent på Rotten Tomatoes og 78 på Metacritic.
Instruktør Takashi Yamazaki, der også har skrevet manuskriptet og stået for de visuelle effekter, får særligt ros for at have skruet op for både skala og følelser. En anmelder skriver på X, at filmen “tilslutter sig ‘Terminator 2’ og ‘The Dark Knight’ som en af de største efterfølgere nogensinde”.
Andre fremhæver, at Yamazaki tør tage store beslutninger. “GODZILLA MINUS ZERO tager nogle af de mest dristige greb, jeg har set en efterfølger tage, og de lykkes alle utroligt godt,” lyder det fra en anden anmelder.
En større og mørkere Godzilla
Historien foregår i 1949 og fortsætter der, hvor “Godzilla Minus One” slap. Den tidligere kamikazepilot Kōichi Shikishima trækkes ind i en ny krise, da King Ghidorah dukker op som trussel, og Godzilla vender tilbage for at bekæmpe uhyret, fremgår det af filmens plot. Filmen varer 2 timer og 15 minutter.
Det er den 39. film i franchisen og den første japanske produktion optaget til IMAX. Den er samtidig den første Godzilla-film med R-rating i USA, hvilket er en historisk beslutning i en franchise, der har eksisteret siden 1954.
Læs også
Yamazaki forklarede ved verdenspremieren, at han ikke ville gå på kompromis med de voldsomste scener. “Der var visse scener, som for mig som instruktør var så essentielle for filmen,” sagde han i forbindelse med R-ratingen.
Delte meninger om følelserne
Ikke alle anmeldere er dog helt overbeviste om, at toeren overgår Oscar-forgængeren. Nogle mener, at den udvidede skala er sket på bekostning af den intimitet, der gjorde “Godzilla Minus One” så virkningsfuld. Tallene understøtter delvist den vurdering, for originalen står stadig med 99 procent på Rotten Tomatoes og 81 på Metacritic.
Til gengæld er der bred enighed om det visuelle. En anmelder kalder filmen “en overvældende bedrift inden for kaiju-film” og fremhæver, at åbningsscenen virker umulig at overgå, og alligevel bliver filmen bedre og bedre derfra.
Dansk premiere den 5. november
I Danmark får filmen biografpremiere den 5. november 2026. Nordisk Film Biografer viser filmen med japansk tale og danske undertekster, og den er tilladt for børn over 11 år. I Japan har filmen premiere den 3. november, mens den amerikanske biografstart er den 6. november.