Emilia Clarkes nye sci-fi-film har fået en stærk start hos anmelderne.
Lige nu læser andre
Emilia Clarke er tilbage i en ny science fiction-film, som allerede har fået en positiv modtagelse fra de første anmeldere.
Selvom der stadig kun er offentliggjort et begrænset antal anmeldelser, tegner modtagelsen et lovende billede.
Skuespilleren, der især er kendt som Daenerys Targaryen i Game of Thrones, har fået sin nye film Next Life vurderet til 70 procent på Rotten Tomatoes.
Det skriver ScreenRant
Stærk debut
Clarke opnåede fire Emmy-nomineringer for sin rolle i Game of Thrones og har siden medvirket i blandt andet Solo: A Star Wars Story, Terminator Genisys, Mig før dig, Secret Invasion og senest spionthrilleren Ponies.
Læs også
Ifølge Rotten Tomatoes har Next Life i øjeblikket modtaget 10 anmeldelser. Syv er markeret som positive (“Fresh”), mens tre er negative (“Rotten”), hvilket giver filmen en samlet anmelderscore på 70 procent. Resultatet kan dog ændre sig, efterhånden som flere anmeldelser offentliggøres.
Filmen havde premiere på Tribeca Film Festival den 5. juni, hvor de første anmeldelser begyndte at komme ind.
Kærlighed på tværs af universer
I Next Life spiller Emilia Clarke karakteren Ivy, en håbefuld jazzsangerinde, der bevæger sig gennem parallelle universer i Londons moderne jazzmiljø.
Undervejs oplever hun forskellige versioner af sit kærlighedsliv og forsøger at finde ud af, hvilken vej der passer bedst til hendes ønsker og fremtid.
Deadline roser både Clarkes præstation og instruktør Drake Doremus’ tilgang til historien. Mediet skriver, at Doremus “skaber sit helt eget med et lignende koncept, en film, der løftes markant af Clarkes lette og elegante tilstedeværelse, som er vidunderlig i denne rolle (disse roller), og viser os skæbnens storhed og dens pris.“
Læs også
Hos Next Best Picture giver Sara Clements filmen otte ud af ti stjerner og fremhæver afslutningen: “Filmens centrale idé om, at man i det næste liv kan prøve igen, er noget, den holder fast i med succes, og som bindes rigtig flot sammen til sidst.“
Blandede reaktioner
Ikke alle anmeldere er dog overbeviste. Angie Han fra The Hollywood Reporter mener, at filmens temaer bliver for abstrakte og skriver: “Dette tankeeksperiment i stil med Sliding Doors er for pænt til at vække særligt mange følelser og gør universelle begreber som ‘skæbne’, ‘formål’ og ‘kærlighed’ til abstraktioner frem for noget, der føles levende.“
TheWraps Elizabeth Weitzman er heller ikke imponeret og indleder sin anmeldelse med ordene: “Hvad nu, hvis du havde mulighed for at opleve to liv, men ingen af dem var særligt spændende?“
Ud over Emilia Clarke medvirker Édgar Ramírez som Diego og Jack Farthing som Noah.
Ifølge Deadline har Vertigo Releasing sikret sig distributionsrettighederne til Storbritannien og Irland, hvor filmen får biografpremiere i efteråret 2026. Der er endnu ikke indgået en amerikansk distributionsaftale.
Læs også
Endnu et sci-fi-projekt
Science fiction er langt fra nyt territorium for Clarke efter roller i Solo: A Star Wars Story, Terminator Genisys og Secret Invasion.
Hun har også tidligere haft succes med romantiske dramaer, blandt andet Mig før dig, som trods en anmelderscore på 55 procent opnåede 73 procent blandt publikum på Rotten Tomatoes.
Hendes seneste serie Ponies, der havde premiere tidligere på året, blev endnu bedre modtaget med 94 procent fra anmelderne og 83 procent fra seerne på Rotten Tomatoes.
Serien blev dog alligevel droppet af Peacock, hvilket efterlod flere centrale spørgsmål ubesvarede.
For fans af Emilia Clarke bliver Next Life derfor den næste mulighed for at opleve skuespilleren i en hovedrolle.