Filmz

Fængselsvej opkaldes efter Egon Olsen

Fængselsvej opkaldes efter Egon Olsen

Lige nu læser andre

Som en hyldest til den netop afdøde skuespiller Ove Sprogøe, som personificerede den folkekære antihelt Egon Olsen, er det blevet foreslået at omdøbe Fængselsvej – der fører ned til Statsfængslet i Vridsløselille – til Egon Olsens vej.

Ideen om navneforandringen er faldet i god jord hos både Albertslund Kommune og finansminister Thor Pedersen, som er den overordnede vicevært for statens bygninger.

Ministeren siger: [i]”Det er en lille sjov idé, som – hvis den opfattes rigtigt – er en anerkendelse af en folkekær skuespillers indsats”.[/i]

Ideen til omdøbningen kommer fra en gruppe indsatte i Statsfængslet, der til Ekstra Bladet foreslog at hædre Egon Olsen og Ove Sprogøe ved at opkalde det kendte stykke vej op til fænglset efter Danmarks mest elskede vaneforbryder.

Læs også

Læs også

Ads by MGDK