Filmz

Første kig på “The Descent 2” – Hele originalcastet tilbage

Første kig på “The Descent 2” – Hele originalcastet tilbage

Lige nu læser andre

Gysersiden Fangoria kan fremvise det første billede fra thrillergyseren “The Descent 2”, opfølgeren til Neil Marshalls roste klaustrofobihit “The Descent – Nedstigning til helvede”.

Der skal dog advares mod spoilere til de, der ikke er bekendte med drejningen i den første film om en huleudforskningstur, der udvikler sig til et mareridt.

Mens det tidligere har været annonceret, at Shauna MacDonald og Natalie Mendoza igen ville være tilbage i deres originale roller, kan [url=http://www.empireonline.com/news/story.asp?NID=22736]Empire[/url] nu afsløre, at alle pigerne fra den første film vil optræde i fortsættelsen. Dette vil sige, at MyAnna Buring, Alex Reid, Saskia Mulder og Nora-Jane Noone er tilbage på rollelisten.

Selvom denne casting muligvis kan være årsag til en del forvirring blandt fans, kan Buring røbe, at de vil optræde i flashback-sekvenser set gennem det videokamera, som de medbragte under ekspeditionen i den første film.

Læs også

Skuespillerinden kan derpå også forklare, at historien i “The Descent 2” vil bygge videre på den alternative, amerikanske slutning på den første film.

I “The Descent 2” dukker en fortvivlet og blodindsmurt Sarah (MacDonald) op i bjergområdet, hvorefter en mistænksom sherif tvinger hende sammen med et redningshold tilbage i det dystre hulesystem for at lokalisere resten af hendes forsvundne gruppe af veninder. Da holdet bliver indespærret af et stenskred, må de i mørket til deres gru sande, hvorfor pigerne forsvandt – og Sarah må konfrontere sin dybeste frygt.

Jon Harris er instruktør på filmen, der er skrevet af James Watkins og produceres af Neil Marshall sammen med Christian Colson.

Læs også

Ads by MGDK