Lige nu læser andre
Siden gennembruddet med “[url=/film/boernehjemmet]Børnehjemmet[/url]” er den spanske instruktør J.A. Bayona kommet langt. Snart skal han lave den kommende sequel til “[url=/film/jurassic-world]Jurassic World[/url]”, men det er ikke hans drømmefilm.
[i]Se også: [url=http://filmz.dk/rygte-j-j-abrams-er-i-spil-som-man-of-steel-2-instruktoer]Rygte: J.J. Abrams er i spil som “Man of Steel 2”-instruktør[/url][/i]
Det er derimod en Superman-film, idet manden af stål er selve årsagen til, at Bayona begyndte at lave film:
[i]”Det ville være alle tiders at instruere en Superman-film. Jeg har altid gerne ville være Superman. Det er filmen, der fik mig til at ville lave film,”[/i] svarer Bayona i en AMA på [url=https://www.reddit.com/r/IAmA/comments/5me68u/ja_bayona_here_director_of_a_monster_calls_ama/]Reddit[/url] med henvisning til Richard Donners “Superman”-film fra 1978.
Og det er bestemt ikke en umulig drøm for Bayona. Således er DC Films på vej med “Man of Steel 2”, der endnu mangler en instruktør.
Læs også
I første omgang står den dog på “Jurassic World 2” med premiere i 2018.
[i][url=http://da-dk.facebook.com/filmzdk]Følg Filmz på Facebook[/url].[/i]