Lionsgate har sat premieredatoerne, og Jesus spilles af en ny skuespiller.
Lige nu læser andre
Mel Gibsons længe ventede efterfølger til “The Passion of the Christ” fra 2004 er blevet delt op i to selvstændige film. Første del, “The Resurrection of the Christ: Part One”, får amerikansk biografpremiere Kristi himmelfartsdag den 6. maj 2027, mens anden del følger op den 25. maj 2028, oplyser distributøren Lionsgate.
Optagelserne blev afsluttet før tid efter 134 dage i Italien. Holdet arbejdede i Rom, Bari, Ginosa, Craco, Brindisi og Matera, hvor sidstnævnte også dannede kulisse for scenerne i den oprindelige film for over 20 år siden.
En dansk premieredato er endnu ikke meldt ud.
Ny skuespiller i rollen som Jesus
Jim Caviezel, der spillede Jesus i 2004, vender ikke tilbage. Rollen er i stedet gået til den finske skuespiller Jaakko Ohtonen, som mange kender som krigeren Wolland i Netflix-serien “The Last Kingdom”. Ifølge The Hollywood Reporter blev skiftet begrundet med udfordringer omkring digital forynging og skemakonflikter, skrev branchemediet i forbindelse med castingen.
Sammen med Ohtonen har Mel Gibson castet Mariela Garriga som Maria Magdalene samt Pier Luigi Pasino, Kasia Smutniak, Riccardo Scamarcio og Rupert Everett i øvrige roller.
Læs også
Gibson kalder det en 20 år lang mission
Mel Gibson har skrevet manuskriptet sammen med Randall Wallace og sin bror Donal Gibson, og han instruerer selv begge film. Icon Productions producerer med Gibson og Bruce Davey i spidsen, mens Lionsgate står for distributionen i Nordamerika og Storbritannien.
I forbindelse med planlægningen har Gibson selv beskrevet projektet som et personligt hjertebarn. “Dette er langt mere end en film for mig. Det er en mission, jeg har båret i mere end tyve år, at fortælle det, jeg tror er den vigtigste historie i menneskehedens historie”, har han udtalt ifølge Lionsgates udmelding.
Lionsgates filmchef Adam Fogelson kalder projektet en produktion “af ekstraordinær ambition, som publikum verden over har ventet på i mere end 20 år”.
Ikke en almindelig genfortælling
Toeren bliver ifølge Gibson selv langt mere end en ligefrem gengivelse af påskeberetningen. Han har tidligere fortalt, at filmen bevæger sig ud i det overnaturlige og blandt andet berører englenes fald, helvede og det gammeltestamentlige dødsrige Sheol, og han har beskrevet manuskriptet som en decideret “acid trip”.
Den todelte struktur er en klar opskalering fra det oprindelige projekt, der begyndte som én enkelt film. Filmene får premiere i et internationalt distributionsnet med blandt andet Leonine i Tyskland, Metropolitan Film i Frankrig, Diamond i Spanien, Dutch Filmworks i Benelux og Label i Skandinavien, ifølge Lionsgates udmelding.
Læs også
Kæmpe skygge fra 2004-originalen
“The Passion of the Christ” indtjente over 610 millioner dollars på verdensplan (omkring 4,2 milliarder kr.) på et budget på 30 millioner dollars (ca. 205 mio. kr.), hvilket gør den til en af de mest indbringende uafhængigt producerede film nogensinde. Filmen blev også en publikumsmagnet i danske biografer, hvor Mel Gibsons ublu skildring af Jesu sidste timer skabte debat langt uden for filmmiljøet.
Med to nye film på vej og 20 år på bagen har Gibson dermed sat en tidsplan, hvor publikum først får hele hans version af opstandelseshistorien i maj 2028.