Filmz

Nicolas Winding Refn: “Volden skal skydes som porno”

Nicolas Winding Refn: “Volden skal skydes som porno”

Lige nu læser andre

Nicolas Winding Refns blodige thriller, “[url=/film/only-god-forgives]Only God Forgives[/url]”, er netop udkommet herhjemme på dvd og Blu-ray, og i den forbindelse har Scanbox sendt Filmz et eksklusivt klip fra optagelserne til filmen.

[i]Se også: [url=http://filmz.dk/filmz-tv-blodroed-only-god-forgives-gallareportage]Filmz TV: Blodrød “Only God Forgives”-gallareportage[/url].[/i]

“Only God Forgives” handler om Julian (Ryan Gosling), som bor i Bangkok, hvor han ejer en bokseklub med sin lillebror. Det er dog ikke udelukkende boksning, der foregår i klubben, da den samtidig fungerer som hotspot for narkotika-smugling.

Da Julians bror dræber en prostitueret, hyrer det thailandske politi den pensionerede betjent Kim (Vithaya Pansringarm) – også kendt som The Angel of Vengeance. Kim ender med at være skyld i lillebrorens død, hvorefter deres mor (Kristin Scott Thomas) rejser til Bangkok for at hente liget… og så starter problemerne for alvor.

Klik i videoen herunder for at se Refn instruere filmholdet før optagelserne til en central skudduel, hvor han bemærker, at actionsekvensen skal skydes, som om de lavede porno!

Læs også

Ads by MGDK