Filmz

Premiere på Disney Plus: Klagerne vælter ind – Disney beklager

Disney Plus problemer login / Filmz.dk

Lige nu læser andre

Streamingtjenesten Disney+ er i dag gået i luften – brugerne oplever store problemer.

Personer med adgang til internettet i enten USA, Canada eller Holland har i dag kunne købe abonnement til Disney Plus.

Presset har dog været ekstraordinært stort på Disneys streamingtjeneste, hvilket har ført til problemer for flere tusinder af ivrige brugere af Disney+.

Derfor går Disney nu aktivt ud og appellere til tålmodighed blandt brugerne, imens der arbejdes med at få Disney Plus til at fungere.

Klik for at vise eksternt indhold fra twitter,
– Du kan altid aktivere og deaktivere tredjepartsindhold.
Du accepterer hermed at vise eksternt tredjepartsindhold. Persondata kan blive sendt til udbyderen af indholdet og andre tredjepartstjenester.

Disney har ellers testet en beta-udgave af tjenesten i Holland i to måneder forud for dagens premiere, men det har altså ikke været nok til at være klar til lanceringen.

Derfor er der stor frustration på de sociale medier over Disney Plus.

Læs også ‘Disney Plus annoncerer dato for største lande i Europa – muligvis også Danmark‘.

https://twitter.com/wanderingwon/status/1194250280113586176?s=20

https://twitter.com/backlon/status/1194236826258681857?s=20

Læs også

https://twitter.com/Atkball/status/1194241804675235841?s=20

https://twitter.com/loudmouthjulia/status/1194232785625595904?s=20

Ads by MGDK