Filmz

Russell Crowe har ikke lukket døren: Vil gerne vende tilbage i horrorsequel

Russell Crowe har ikke lukket døren: Vil gerne vende tilbage i horrorsequel
Sony Pictures

Australieren er klar til at genoptage rollen som Vatikanets eksorcist, hvis det rigtige projekt lander på bordet.

Lige nu læser andre

Russell Crowe har åbnet op om chancerne for en efterfølger til horrorfilmen “The Pope’s Exorcist” fra 2023, hvor han spillede den virkelige italienske eksorcist Fader Gabriele Amorth. I et nyt interview med Ash Crossan fra ScreenRant fortæller han, at han er nysgerrig på at vende tilbage til rollen.

“Der er visse figurer, hvor jeg er blevet spurgt om en efterfølger, som Gabriele Amorth i ‘The Pope’s Exorcist’. De vil gerne lave endnu en, og det er sådan en rig figur, der skrev 12 bøger om sine oplevelser, så vi har kun lige skrabet i overfladen. Så det ville være interessant at lave,” siger skuespilleren.

Har skiftet holdning til opfølgere

Crowe har traditionelt holdt sig fra efterfølgere gennem hele sin karriere, men den principielle skepsis er blødt op med årene.

“Fordi jeg voksede op i en tid, hvor en efterfølger altid var en rigtig dårlig version af den første, hvor de samme tanker og processer og kærlighed og fokus og opmærksomhed ikke var lagt i den. De så bare på det som en økonomisk situation,” forklarer han og tilføjer, at “nogle af efterfølgerne er blevet ikoniske eller legendariske ud over den oprindelige film. Så ja, jeg er ikke så lukket over for det, som jeg var.”

Filmen indspillede over det firedobbelte af budgettet

“The Pope’s Exorcist” blev instrueret af Julius Avery og er baseret på erindringerne fra den italienske katolske præst Gabriele Amorth, som i årtier officielt fungerede som eksorcist for stiftet Rom. Filmen kom i biografen i april 2023.

Læs også

Med et produktionsbudget på 18 millioner dollars indspillede den 72,9 millioner dollars globalt, hvoraf det internationale marked stod for cirka 73 procent. Det gjorde den til en klar kommerciel succes for Screen Gems.

Sequel har haft grønt lys siden 2024

Produceren Jeff Katz meldte allerede i maj 2024 ud, at en efterfølger officielt havde fået grønt lys, og at studiet Screen Gems oprindeligt havde en trilogi i tankerne. Siden har projektet dog ikke rykket sig synligt, blandt andet på grund af ledelsesudskiftninger hos studiet.

Crowe bekræfter i interviewet, at han er blevet kontaktet om en efterfølger, men han giver ingen tegn på, at optagelserne er tæt på at gå i gang. Der er hverken en instruktør, en officiel manuskript-status eller en premieredato på plads.

Skuespilleren promoverer i øjeblikket sin nye film “Unabomber”, og det var i den forbindelse, at spørgsmålet om Amorth-rollen faldt.

Ads by MGDK