Filmz

Steven Spielberg skal instruere børnefilm om stor, venlig kæmpe

Steven Spielberg skal instruere børnefilm om stor, venlig kæmpe

Lige nu læser andre

Steven Spielberg, der er kendt for at have instrueret “[url=/film/e-t-the-extra-terrestrial]E.T.[/url]”, en af de mest populære børnefilm overhovedet, vil nu lave endnu en film i genren. Filmen er baseret på børnebogen “The BFG”, der på dansk har titlen “Sofie og Den Store Venlige Kæmpe”, som er skrevet af “Charlie og chokoladefabrikken”-forfatteren Roald Dahl.

[i]Se også: [url=http://filmz.dk/tom-hanks-faar-hovedrolle-i-koldkrigsdrama-spielberg-instruerer-muligvis]Tom Hanks får hovedrolle i koldkrigsdrama – Spielberg instruerer muligvis[/url][/i]

Bogen handler om den forældreløse Sofie, der en nat i heksetimen bliver bortfør af SVK – den store venlige kæmpe, som samler på drømme. Sammen beslutter de sig for at gøre oprør mod Barnegnaskeren, Kødklumpæderen og Knogleknuseren.

“The BFG”, der vil blive en en live-action-film, forventes at starte produktionen i 2015 for derefter at få premiere i 2016. Rygterne går dog på, at Spielberg først vil instruere en lidt mindre film, inden han går i krig med børnefilmen. Det kan meget vel vise sig at blive koldkrigsdramaet om advokaten James Donovan, der bliver spillet af Tom Hanks.

[i][url=https://twitter.com/filmzdk]TWITTER: Klik ind og følg Filmz[/url].[/i]

Læs også

Ads by MGDK