Filmz

Tony Todd om “Candyman 4” og “Final Destination 3”

Tony Todd om “Candyman 4” og “Final Destination 3”

Lige nu læser andre

Tony Todd skal endnu engang spille rollen som “Candyman” i en fjerde film om den enarmede morder, der dukker op når man siger hans navn fem gange foran spejlet.

Todd fortæller: [i]”Lige nu forbereder vi en fjerde ‘Candyman’-film. Den har et stort budget – vi kigger på $25 mio. Der har været lavet en masse succesfulde gyserfilm siden vi lavede den sidste film, og Clive [Barker]og jeg har haft tre eller fire møder angående filmen, og snakket ideer til storyboards.”[/i]

Om selve filmen siger han: [i]”Den kommer til at foregå i New England, og det indledende billede vil være af Candyman i en snestorm. Historien fokuserer på ‘dobbelte identiteter’. Jeg kan afsløre, at den foregår på et pige-college, hvor der er en efterkommer af Candyman – en universitetslærer, der ikke rigtig ved hvem eller hvad Candyman er.”[/i]

Desuden kan Todd fortælle, at der forberedes en tredje “Final Destination”-film, hvor hans karakter, Mr. Bludworth, sandsynligvis vender tilbage. [i]”De dræbte mig jo ikke, gjorde de vel?”[/i] siger skuespilleren.

Læs også

Selvom der endnu ikke er afsløret noget om plottet i filmen, vil rygtet vide, at “Final Destination 3” skal optages i 3-D.

Læs også

Ads by MGDK