Zack Snyders kommende ‘The Last Photograph’ er færdigindspillet, men den hårdtslående actionfilm har stadig ikke fundet en amerikansk distributør. Ifølge nye oplysninger kan filmens ekstreme vold være en af årsagerne.
Lige nu læser andre
Zack Snyder har efterhånden opbygget et navn som en af Hollywoods mest markante instruktører, men selv hans status ser ikke ud til at være nok til at sikre en distributør til hans næste film.
The Last Photograph er nemlig færdig, men ifølge World of Reel har Snyder stadig ikke fundet et amerikansk studie, der vil købe filmen. Det er særligt opsigtsvækkende, fordi instruktøren allerede har vist den første teaser frem, uden at noget studie eller nogen distributør figurerer i materialet.
Snyders egen ‘Apocalypse Now’
Snyder har tidligere beskrevet The Last Photograph som sin egen version af Apocalypse Now, og ambitionerne har derfor været store.
Filmen følger en tidligere DEA-agent, der begiver sig ind i de sydamerikanske bjerge for at finde sin kidnappede niece og nevø. Undervejs får han hjælp af en falleret krigsfotograf, og missionen udvikler sig gradvist til noget langt mere surrealistisk.
Stuart Martin og Fra Fee spiller hovedrollerne, mens manuskriptet er skrevet af Kurt Johnstad, som også skrev Snyders 300.
Læs også
Er filmen for voldelig?
Ifølge de oplysninger, World of Reel har fået, er der angiveligt flere ting, som får potentielle købere til at tøve.
Der skulle blandt andet være bekymringer omkring filmens kvalitet, men den største udfordring kan være dens voldelige indhold.
Filmen beskrives som ekstremt voldelig – selv efter Zack Snyders standarder. Det kan gøre den sværere at sælge til et større amerikansk studie, især hvis distributørerne ikke ser et tilstrækkeligt kommercielt potentiale i projektet.
Snyder har dog allerede givet publikum en smagsprøve på filmens brutale stil. Den korte teaser, som instruktøren selv offentliggjorde, indeholder blandt andet meget grafiske voldsscener.
15 år undervejs
The Last Photograph er samtidig et projekt, Snyder har forsøgt at få lavet i utrolig lang tid.
Læs også
Filmen har været under udvikling siden begyndelsen af 2010’erne. Christian Bale og Sean Penn var på et tidspunkt tilknyttet hovedrollerne, men de forlod senere projektet.
Efter mange års problemer kom filmen endelig i produktion i 2025 med Stuart Martin og Fra Fee i hovedrollerne.
Optagelserne blev gennemført i blandt andet Colombia og Los Angeles, og Snyder fungerer selv som filmens fotograf. Hans mangeårige samarbejdspartner Hans Zimmer er desuden involveret i musikken.
Ingen premieredato endnu
Det er derfor endnu uvist, hvornår publikum får mulighed for at se The Last Photograph.
Snyder har lovet, at en fuld trailer er på vej, men filmen har fortsat ingen offentliggjort premieredato eller amerikansk distributør.
Læs også
Det er en noget usædvanlig situation for en instruktør af Snyders størrelse: Filmen er færdig, traileren er på vej, men ingen amerikansk distributør har endnu sagt ja.
Hvis oplysningerne om den ekstreme vold holder stik, kan det altså blive Snyders mest kompromisløse film til dato – og måske også den sværeste at få ud til et bredt publikum.
