En lækket kopi af The Odyssey spredte sig med rekordfart på nettet og blev set af millioner på blot få timer.
Lige nu læser andre
Christopher Nolans nyeste storfilm har fået en stærk start i biograferne verden over. Kort efter premieren opstod der dog en uventet udfordring, da en påstået kopi af filmen begyndte at cirkulere på nettet.
Ifølge Variety blev en bootleg-udgave i høj kvalitet af The Odyssey delt online og opnåede mere end 2,1 millioner visninger på blot to en halv time.
En bruger skrev på X: “Nogen har uploadet hele The Odyssey på X. Kan I tro det?” Opslaget sendte millioner af brugere videre til kontoen, som senere blev suspenderet.
Det oprindelige opslag er siden blevet erstattet af en meddelelse om ophavsret.
Det skriver ScreenRant
Læs også
Stærke billetsalg
Selv om den ulovlige deling skabte stor opmærksomhed, ser det ikke ud til at have påvirket filmens succes i biograferne.
Ifølge Variety viser tallene fra filmens anden weekend, at The Odyssey fortsat dominerer billetsalget.
Omsætningen faldt kun 30 procent fra åbningsweekenden, hvor filmen indtjente yderligere 87 millioner dollars.
Dermed har filmen passeret 630 millioner dollars på verdensplan og er ifølge rapporterne på vej mod en samlet global indtjening på over 1,2 milliarder dollars.
Samtidig overgår den flere af Christopher Nolans tidligere succeser, heriblandt The Dark Knight.
Læs også
Rickroll-overraskelse
Mange fans forsvarede samtidig filmens integritet, efter rygterne om den lækkede version begyndte at sprede sig.
Det viste sig dog, at flere opslag, som påstod at indeholde hele filmen, i virkeligheden var den klassiske Rickroll-joke.
Brugere blev i stedet sendt videre til Rick Astleys musikvideo til sangen “Never Gonna Give You Up” fra 1987.
Stjernespækket rolleliste
The Odyssey har Matt Damon i hovedrollen som Odysseus, mens Anne Hathaway spiller hans hustru Penelope.
Filmen bygger på Homers antikke græske epos om kongens farefulde rejse hjem, mens Penelope kæmper for at beskytte riget og sin forsvundne mands arv.
Læs også
Rollelisten tæller desuden blandt andre Elliot Page, Zendaya, Tom Holland, Travis Scott, Charlize Theron, Benny Safdie, Jon Bernthal, Mia Goth, Himesh Patel, John Leguizamo, Samantha Morton og Lupita Nyong’o.
Ifølge rapporter havde produktionen et budget på 250 millioner dollars, og filmen ser allerede ud til at tjene investeringen hjem.
Publikum har fyldt IMAX-salene verden over, og The Odyssey kan nu opleves i biograferne.