Stephen King er kendt for først at anbefale film, men aldrig på den her måde.
Lige nu læser andre
Stephen King har gennem årtier været en af horrorverdenens mest markante stemmer.
Nu retter forfatteren opmærksomheden mod en kommende film, som snart får premiere på streaming.
Denne gang er anbefalingen usædvanlig, fordi King normalt venter med den slags ros.
En sjælden anbefaling
King står bag bøger som Carrie, ‘Salem’s Lot, The Shining, IT, Pet Sematary og Cujo.
Flere af historierne har siden dannet grundlag for nogle af genrens mest kendte filmatiseringer.
Læs også
Ifølge ScreenRant har King nu på X fremhævet den kommende gyser The Cycle, selv om filmen ikke bygger på et af hans egne værker.
Han skrev:
“Der kommer en film på Shudder i oktober, som hedder THE CYCLE. Jeg plejer ikke at promovere gyserfilm (medmindre de er mine, haha), men den her er noget særligt. Sæt kryds i kalenderen.”
Mysterium fra fortiden
The Cycle har Deborah Ann Woll, kendt som Karen Page fra Daredevil og Daredevil: Born Again, i hovedrollen.
Hendes karakter bliver kaldt til en politistation, efter hendes fars lig bliver fundet på et gerningssted 36 år efter hans forsvinden.
Læs også
Jagten på sandheden om fortiden fører hende mod en skræmmende ondskab.
Filmen får premiere på horrortjenesten Shudder den 23. oktober, kort før Halloween.
King skaber forventning
King bruger ofte sociale medier til at anbefale film og serier, han allerede har set.
Ifølge ScreenRant er det derimod sjældent, at han fremhæver et projekt, han ikke selv er involveret i, før premieren.
På rollelisten findes også Jeffrey Donovan, Gretchen Corbett, Will Hochman, Dana Millican, Jack Doolan og Trevor Newlin.
Læs også
Jordan Downey har instrueret The Cycle og skrevet manuskriptet sammen med Kevin Stewart. De har tidligere arbejdet på V/H/S/Beyond.