Filmz

“American Fiction”-trailer lover os en fremragende ny samfundskritisk satire med Jeffrey Wright i spotlightet

american fiction trailer / filmz.dk

Lige nu læser andre

Jeffrey Wright spiller for en sjælden gangs skyld førsteviolin i den kommende satire “American Fiction”, der netop har fået sin første trailer.

Cord Jefferson, der er kendt for sit arbejde som forfatter på serier som “Watchmen” og “The Good Place”, får sin spillefilmsinstruktørdebut med “American Fiction”, som han også har skrevet og produceret.

Læs vores anmeldelse af “Watchmen” lige her.

Her har han samlet et ensemble, der tæller navne som Sterling K. Brown, Issa Rae, Tracee Ellis Ross, Adam Brody og Keith David.

Wright leder filmen an som den ikke så succesfulde forfatter, Monk, der, i et forsøg på at gøre grin med samfundets trang til at reducere den afroamerikanske befolkning til stereotyper, skriver en excentrisk “sort” bog, under et pseudonym. Da bogen dog viser sig som en kæmpe succes, finder han sig selv i centrum af galskaben og hykleriet, som han satte sig for at kritisere.

Læs også

Klik for at vise eksternt indhold fra youtube,
– Du kan altid aktivere og deaktivere tredjepartsindhold.
Du accepterer hermed at vise eksternt tredjepartsindhold. Persondata kan blive sendt til udbyderen af indholdet og andre tredjepartstjenester.

“American Fiction” får premiere på den anden side af Atlanten den 15. december, men har endnu ingen dansk premieredato.

Ads by MGDK