Filmz

Trailer til spionthrilleren “The Tourist” med Johnny Depp og Angelina Jolie

Trailer til spionthrilleren “The Tourist” med Johnny Depp og Angelina Jolie

Lige nu læser andre

Sony Pictures har udsendt en trailer til den kommende spionthriller “[url=/film/tourist-the-2010]The Tourist[/url]”, der har Johnny Depp og Angelina Jolie i hovedrollerne.
[b]
[url=http://filmz.dk/film/tourist-the-2010/trailers/32359]Se traileren her[/url].[/b]

Jolie spiller en kvindelig Interpol-spion, der opsamler en uvidende turist (Depp), som tilfældigvis ligner en eftersøgt kriminel. Og så går den vilde katten-efter-musen-jagt derudad.

Paul Bettany, Rufus Sewell og Timothy Dalton er også at finde på rollelisten til filmen, der er en genindspilning af den franske thriller “Anthony Zimmer” fra 2005.

Det amerikanske manuskript er skrevet af Julian Fellows (“[url=/film/gosford-park]Gosford Park[/url]”) og Christopher Mcquarrie (“[url=/film/usual-suspects-the]The Usual Suspects[/url]”). Filmen er instrueret af Florian Henckel von Donnersmarck, som stod bag den tyske Oscarvinder “[url=/film/de-andres-liv]De andres liv[/url]”.

Læs også

“The Tourist” kan ses i danske biografer 10. februar 2011.

Læs også

Ads by MGDK