Det blev “The Revenant”, der havde mest at fejre ved aftenens BAFTA-uddeling, der er briternes svar på Oscar. Fem priser – heriblandt bedste film, instruktør og mandlig hovedrolle – blev det til for storfilmen.

Se også: Award-sæson: Producenterne holder “Mad Max” inde i Oscar-varmen

Dermed er “The Revenant” i den grad tilbage i Oscar-varmen, hvor “The Big Short” og “Spotlight” ellers har været at regne for favoritter igennem award-sæsonen.

Foruden “The Revenant” så blev aftenens anden store vinder “Mad Max: Fury Road”, som snuppede fire priser. Netop de to film er også dem, der har flest nomineringer til den kommende Oscar-uddeling.

500 medlemmer af BAFTA-akademiet stemmer også ved Oscar, så priserne kan give et lille hint om, hvordan det går om to uger ved Oscar. Dog med forbehold for, at der har været flere forskelle i nomineringerne i år.

Du kan se vinderne ved BAFTA her:

Bedste film
Vinder: The Revenant
The Big Short
Carol
Spionernes bro
Spotlight

Bedste britiske film
Vinder: Brooklyn
45 år
Amy
Den danske pige
Ex Machina
The Lobster

Bedste instruktør
Vinder: Alejandro G. Iñárritu, The Revenant
Adam McKay, The Big Short
Ridley Scott, The Martian
Steven Spielberg, Spionernes bro
Todd Haynes, Carol

Bedste kvindelige skuespiller
Vinder: Brie Larson, Room
Alicia Vikander, Den danske pige
Cate Blanchett, Carol
Maggie Smith, The Lady in the Van
Saoirse Ronan, Brooklyn

Bedste mandlige skuespiller
Vinder: Leonardo DiCaprio, The Revenant
Bryan Cranston, Trumbo
Eddie Redmayne, Den danske pige
Matt Damon, The Martian
Michael Fassbender, Steve Jobs

Bedste kvindelige birolle
Vinder: Kate Winslet, Steve Jobs
Alicia Vikander, Ex Machina
Jennifer Jason Leigh, The Hateful Eight
Julie Walters, Brooklyn
Rooney Mara, Carol

Bedste mandlige birolle
Vinder: Mark Rylance, Spionernes bro
Benicio Del Toro, Sicario
Christian Bale, The Big Short
Idris Elba, Beasts of No Nation
Mark Ruffalo, Spotlight

Bedste originale manuskript
Vinder: Spotlight
Ex Machina
The Hateful Eight
Inderst inde
Spionernes bro

Bedste adapterede manuskript
Vinder: The Big Short
Brooklyn
Carol
Room
Steve Jobs

Bedste britiske debut
Vinder: Naji Abu Nowa
Alex Garland
Debbie Tucker Green
Sean McAllister
Stephen Fingleton

Bedste ikke-engelsksprogede
Vinder: Wild Tales
The Assassin
Force Majeure
Theeb
Timbuktu

Bedste dokumentar
Vinder: Amy
Cartel Land
He Named Me Malala
Listen to Me Marlon
Sherpa

Bedste animation
Vinder: Inderst inde
F for Får
Minions

Bedste originale musik
Vinder: The Hateful Eight
The Revenant
Sicario
Spionernes bro
Star Wars: The Force Awakens

Bedste fotografering
Vinder: The Revenant
Carol
Mad Max: Fury Road
Sicario
Spionernes bro

Bedste redigering
Vinder: Mad Max: Fury Road
The Big Short
The Martian
The Revenant
Spionernes bro

Bedste production design
Vinder: Mad Max: Fury Road
Carol
The Martian
Spionernes bro
Star Wars: The Force Awakens

Bedste kostume
Vinder: Mad Max: Fury Road
Brooklyn
Carol
Den danske pige
Eventyret om Askepot

Bedste make-up og hår
Vinder: Mad Max: Fury Road
Brooklyn
Carol
Den danske pige
The Revenant

Bedste lyd
Vinder: The Revenant
Mad Max: Fury Road
The Martian
Spionernes bro
Star Wars: The Force Awakens

Bedste korte britiske animation
Vinder: Edmond
Manoman
Prologue

Bedste britiske kortfilm
Vinder: Operator
Elephant
Mining Poems or Odes
Over
Samuel-613

Bedste effekter
Vinder: Star Wars: The Force Awakens
Ant-Man
Ex Machina
Mad Max: Fury Road
The Martian

Oscar afholdes d. 28. februar.

Følg Filmz på Facebook.

Vis kommentarer (0)

Skriv ny kommentar: