For en gangs skyld lever en asiatisk gyser op til al den positive omtale. Den koreanske “A Tale of Two Sisters” er simpelthen en af de mest uhyggelige film, der nogensinde er lavet. Men filmen fungerer både som gyser og et intimt familiedrama, der tegner et unikt billede af en familie i opløsning. Skuespillerne gør det i øvrigt fremragende, og filmens æstetik er overvældende. Transferet er ikke just blændende, men lydsporet er fremagende. På trods af manglen på ekstramateriale er udgivelsen anbefalet.
#11 Bates 17 år siden
Men det kan godt være at man skal give den endnu en chance.
#12 filmz-Bruce 17 år siden
#13 The Insider 17 år siden
#14 filmz-DocDoom 17 år siden
#15 The Insider 17 år siden
#16 filmz-sjqlund 17 år siden
#17 filmz-rupert giles 17 år siden
Helt fantastisk film. Billeder, lyd, skuespil, klipning, manuskript, instruktion og ikke at forglemme kulisser går allesammen op i en højere enhed. Der er ikke bare tale om en god gyser (det er en fantastisk gyser!), men også en fremragende film. Storslået.
De kan i øvrigt tage det kommende amerikanske remake og stikke det skråt op. Også selvom Elizabeth Banks og David Strathairn er med. U. Nød. Ven. Digt.
That'll put marzipan in your pie plate, bingo
#18 pulse83 17 år siden
Film: 5/6
Billed: 4/6
Lyd: 6/6