Gravatar

#1 Guts 18 år siden

Inspireret af denne tråd, vil jeg tage denne debat op herinde, da det virker som om vandene er meget delt.

Hva siger I til brugen/overbrug af CGI i forskellige film??
"If you don't stand for something, you'll fall for anything"
Gravatar

#2 filmz-vassago 18 år siden

Det kommer jo an på hvad man "ser" som CGI, jeg synes det er fint til at skabe stemning med, som f.eks lysindfald, tåge/dis, skyer og generelt vind og vejr. Fjerne og tilføje ting på billeder som der ikke er brug for, eller som kan virke forstyrrende. Backdrops med mere. Så længe det ikke går ud over oplevelsen og folk ikke lægger mærke til det - er det da vel fuldstændigt lige meget hvor meget CGI en film indeholder?
"For me, the cinema is not a slice of life, but a piece of cake" - A. Hitchcock
Gravatar

#3 filmz-Bruce 18 år siden

CGI har uden tvivl sin berettigelse. En god regel må være, at CGI altid er velvalgt, når brugen heraf, er virkelighedstro, at man ikke kan skelne fra virkeligheden. Dette er som regel skabelsen af baggrunde, landskaber, natur, bygninger, mange organiske objekter set fra afstand etc. Det bliver straks sværere, når der er tale om få organiske figurer.

De bedste eksempler på, at CGI lykkes med organiske figurer, er når man animerer CGI ovenpå rigtige figurer. Gollum er et godt eksempel. Grunden til at det lykkes er, at medskuespillerne kan spille overfor en virkelig person, fokusere og bevæge sig ifht. Når det ikke lykkes, er det som regel fordi, skuespillerne skal forestille sig, at der er en figur tilstede og bagefter "animeres" figuren ind. Dette ser kunstigt ud, ofte 2D agtigt.

Dårlige eksempler på CGI er varg'erne i LOTR, urukhaierne på broen til Helms Deep i LOTR, Supermans barndomshjem på landet i Superman Returns, som af uforklarlige grunde skulle være CGI, Alien's i Alien 3 og 4. Gode eksempler er velociraptorerne i Jurassic Park, dragen i Eragon.

Eksempler på at gammeldags teknik, dragter, modeller og make-up er CGI overlegen. Alien, Aliens, Blade Runner og 2001. Det ser stadig langt mere naturtro ud, end f.eks. SW1-SW3.
Wishlist hos Axelmusic: http://www.axelmusic.com/wishlist.php?uid=11140
Gravatar

#4 Slettet Bruger [1869983575] 18 år siden

Jeg synes nu Saphira i Eragon er ringere (mere uægte) end vargerne i LOTR.
Gravatar

#5 filmz-Orion 18 år siden

#3 Og da også Bruce fra "Jaws" :) I nogle scener i hvert fald.
"...and those black eyes roll over white..."
Gravatar

#6 filmz-Bruce 18 år siden

#4 Jamen der er vi så uenige :)
Wishlist hos Axelmusic: http://www.axelmusic.com/wishlist.php?uid=11140
Gravatar

#7 Bohemian 18 år siden

Jeg må nu også sige at jeg fandt dragen i Eragon utrolig ringe, syntes virkelig den var plastic agtig at se på hvis man kan sige det.
Free in serenity.
Gravatar

#8 HelmerJ 18 år siden

The ships hung in the air in precisely the same manner that bricks don't -Douglas Adams
Gravatar

#9 Guts 18 år siden

#8
ROFL MAO!!!!
"If you don't stand for something, you'll fall for anything"

Skriv ny kommentar: