Gravatar

#1 filmz-janus112 20 år siden

Hej,

Jeg så en tegnefilm for omkring 10-12 år siden, som åbenbart har påvirket mig en del. Drømmer tit om den osv.
Jeg var ik særlig gammel, så husker den ik særlig godt. Den var abstrakt i det og handlede om nogle mennesker som skulle flygte eller rejse fra et eller andet ud til en strand. Det var en voksen tegnefilm.
Andet kan jeg ikke rigtig huske, håber der er nogle derude som har en ide om hvad den hedder?

på forhånd tak
sa
Gravatar

#2 filmz-janus112 20 år siden

Det ik sikkert den var dansk, men mener det var danske stemmer
sa
Gravatar

#3 Kia 20 år siden

Er det den her?:
Strit og Stumme

Der er i hvert fald nogle der gerne vil flygte til et bedre sted med en strand.
Gravatar

#4 filmz-janus112 20 år siden

#3 Wow og tak

Kigger på dette link og ser den er vist på min fødselsdag i 1992, på DR1. Mærkeligt :). Måske har jeg fået lov at se den på min fødselsdag, derfor jeg husker den.
sa
Gravatar

#5 gi-jones 20 år siden

Den har været vist en milliard gange. Jeg har egentlig aldrig været vild med den, men dens dystre stemning gør et ret ubehageligt indtryk som man ikke lige glemmer. Jeg er ikke sikker på om jeg egentlig synes den er noget for børn.
Gi' dog pengene til Afrika... De har mere brug for dem.
Gravatar

#6 filmz-propagandapanda 20 år siden

Uh ja, den husker jeg også. Synes den gjorde mig i et trist humør.

Tegnefilmeventyr, der foregår engang i fremtiden, hvor forureningen har gjort Jordens overflade ubeboelig. Menneskene lever i huler dybt nede i Jordens indre og tyranniseres af kæmperotter, der har overtaget herredømmet. Erindringen om livet oppe i solskinnet lever dog hos menneskene i form af paradis-myter. Menneskebørnene Strit og Stumme gør oprør mod rotterne og har tillige en drøm om at søge op til Jordens overflade.
Gravatar

#7 gi-jones 20 år siden

Og noget med en kæmpe slange, som lever i jordens indre.
Gi' dog pengene til Afrika... De har mere brug for dem.
Gravatar

#8 filmz-janus112 20 år siden

Er der et sted man kan købe den?

:)
sa
Gravatar

#9 gi-jones 20 år siden

Jeg har mine tvivl om hvorvidt den findes på dvd. Amazon har den vist nok som VHS (ifølge IMDB)
Gi' dog pengene til Afrika... De har mere brug for dem.
Gravatar

#10 Yoda 20 år siden

Som det kan ses her så er "Strit og Stumme" ikke udgivet på dvd endnu - desværre!
Steven Spielberg: "Every time I go to a movie, it's magic, no matter what the movie's about."

Skriv ny kommentar: