Jeg tænkte på, om det var muligt at hente forskellige programmer, der kunne optimere ens computer, eller være nyttige? Jeg har AVG som virusprogram, men ellers ikke det store installeret. Kunne jo være der var noget derude jeg burde have, så nerd away please :)
Min fars fætter, har bare mødt John Williams! Æh, Bæh!!
Jeg bruger et program der hedder Ad-aware. Og på min server kører jeg med et lille program der hedder mem-turbo2, det gør at min server aldrig bliver genstartet og altid er kvik i optrækket selv efter mange måneders konstant brug.
http://portableapps.com/ - en samling af nyttige programmer der kan køres fra flytbare drev, f.eks. USB-sticks, uden at der er behov for at installere dem på computeren. Rart hvis man ikke gider at benytte sig af IE på sin arbejdsplads, men ikke kan/må installere noget på sin computer.
- Et overraskende godt program, der sørger for at finde de rigtige drivers til alt! på ens PC. Så frygt ej hvis du har smidt dine driver-cd'er væk :) Rigtig godt program.
Og når vi nu er i emulator-verdenen, så er Project64 da næsten et must :) Oplev fantastiske spil som "Goldeneye 64", "Perfect Dark 64", "Super Mario 64"´, "Mario Kart 64" osv. igen :D Mange timers underholdning.
Ok, det var også det jeg tænkte. Men nåede aldrig op på Amiganiveau. Havde kun en C128D, tilsluttet et tv, hvor V-hold altid skulle justeres. Skal man have sådan en emulator, eller er der steder hvor man kan spille gamle 64er spil direkte fra siden?
Min fars fætter, har bare mødt John Williams! Æh, Bæh!!
#1 davenport 18 år siden
Jeg har AVG som virusprogram, men ellers ikke det store installeret.
Kunne jo være der var noget derude jeg burde have, så nerd away please :)
#2 filmz-cybercow 18 år siden
#3 filmz-Kadann 18 år siden
- Den bedste Amiga-emulator.
http://www.scummvm.org/
- Emulator til de gamle adventurespil fra Lucas Arts, Sierra o.s.v.
http://portableapps.com/
- en samling af nyttige programmer der kan køres fra flytbare drev, f.eks. USB-sticks, uden at der er behov for at installere dem på computeren. Rart hvis man ikke gider at benytte sig af IE på sin arbejdsplads, men ikke kan/må installere noget på sin computer.
#4 icetea 18 år siden
http://www.driver-soft.com/
- Et overraskende godt program, der sørger for at finde de rigtige drivers til alt! på ens PC. Så frygt ej hvis du har smidt dine driver-cd'er væk :) Rigtig godt program.
#3 Nice nok links der :)
Og når vi nu er i emulator-verdenen, så er Project64 da næsten et must :) Oplev fantastiske spil som "Goldeneye 64", "Perfect Dark 64", "Super Mario 64"´, "Mario Kart 64" osv. igen :D Mange timers underholdning.
http://www.pj64-emu.com/downloads/startdown/34/
#5 rockysds 18 år siden
#6 davenport 18 år siden
#7 filmz-Kadann 18 år siden
I ovenstående tilfælde med WinUAE, er det et program der giver dig mulighed for at køre Amiga-spil og programmer, præcis som en original Amiga. :)
#8 davenport 18 år siden
Skal man have sådan en emulator, eller er der steder hvor man kan spille gamle 64er spil direkte fra siden?
#9 maniac 18 år siden
http://c64s.com/
#10 filmz-Kadann 18 år siden
Det hedder Competition Pro, kan købes til omkring 100 kr. hos diverse computerforhandlere og er til USB. :)