filmen tilbage til virkeligheden som jeg er næsten sikker på den hedder på dansk, er en Science Fiction film om en dreng som finder et sølv rumskib og flyver rundt i over det hele i verden, ved godt det ik er meget info, men det er ik en B film, den er godt lavet. nå men det jeg godt vil ha hjælp til er, hvis der er en som ved hvad den hedder på engelsk:) tror den er fra slut 80erne
Det kan kun være Flight of the Navigator, jeg spurgte selv efter den for et par måneder siden, og fandt den på dvd ved Play.com, hvor jeg fluks bestilte den.
Den holder stadigvæk helt. Dejlig film, der får mig til at tænke tilbage på de mange lange eftermiddage og weekender med RTL.
"Og hvem vil ikke gerne guffe Klaus Kinski??" - evermind
Jeg tænkte på om der var nogen der kunne hjælpe mig emd navnet på en film, jeg så for snart mange år siden.
Det her er rimelig spoiler om filmens handling, men det er stort set det eneste jeg kan huske fra den.
Det handler om en mand, han er vistnok maler, der på mystisk vis møder en ung kvinde gentagende gange. Ingen af hans venner eller bekendte kommer nogensinde til at se hende. Han prøver så at finde ud af hvem hun er og om hendes fortid. Han ender med at tegne et vistnok meget kendt billede af hende. Han finder så ud af i slutningen at hun har været død i årevis. Jeg mener filmen slutter på et museum, hvor nogen mennesker står og betragter det billede han har lavet af hende.
Jeg mener at det var en sort/hvid film muligvis fra før 1960'erne. Jeg er dog ikke helt sikker. Håber I kan fortælle mig hvad det er for en film.
Batman: "You are a princess from a society of immortal warriors, and I'm a rich kid with issues. Lots of issues."
#1 filmz-putte 20 år siden
Tak
#2 myggen 20 år siden
#3 lyspunkt 20 år siden
Den er der vist blevet spurgt om før
#4 dyg 20 år siden
Den holder stadigvæk helt. Dejlig film, der får mig til at tænke tilbage på de mange lange eftermiddage og weekender med RTL.
#5 e-male 20 år siden
Det her er rimelig spoiler om filmens handling, men det er stort set det eneste jeg kan huske fra den.
Det handler om en mand, han er vistnok maler, der på mystisk vis møder en ung kvinde gentagende gange. Ingen af hans venner eller bekendte kommer nogensinde til at se hende. Han prøver så at finde ud af hvem hun er og om hendes fortid.
Han ender med at tegne et vistnok meget kendt billede af hende. Han finder så ud af i slutningen at hun har været død i årevis. Jeg mener filmen slutter på et museum, hvor nogen mennesker står og betragter det billede han har lavet af hende.
Jeg mener at det var en sort/hvid film muligvis fra før 1960'erne. Jeg er dog ikke helt sikker. Håber I kan fortælle mig hvad det er for en film.