Gravatar

#1 MMB 13 år siden

Hej Filmz'ere

Jeg leder efter en hjemmeside, som har en oversigt over, hvilke undertekster der er på forskellige udgaver af DVD- og Blu-ray-film.

Jeg synes nemlig, det er ofte, at Play eller Amazon ikke har en komplet liste over, hvilke undertekster, der er på deres film.

Desuden kunne en side, der fortæller hvilke udgivelser, der er regionsfrie, også være brugbar.
Gravatar

#2 Highland Park 13 år siden

http://www.dvdcompare.net/

Du kan også benytte http://www.dvd-basen.dk/ til at finde anmeldelser af de forskellige udgivelser.

En anden mulighed er at slå titlerne op på f.eks. http://laserdisken.dk/html/ eller http://www.dvdcity.dk/, hvor du altid har mulighed for at se bagsiden af udgivelsens cover.
... as surely as there's a mouse behind your ear.
Gravatar

#3 rockysds 13 år siden

Mht. regionsfrie blu-rays:
bluray.liesinc.net
There was no bullshit, no arty pretensions. "Doug," he'd say when we were doing Written on the Wind, "Give me some bosom."
Gravatar

#4 MouseMickey 13 år siden

#1 Jeg synes www.bdlive.dk er ret genial, der kan man se bagsiden af coveret på de fleste engelske udgivelser.

Eksempel
Nikko was easy. Now it's your turn. One night you'll close your eyes, and when they open I'll be there. It'll be time to die
Gravatar

#5 Skeloboy 13 år siden

Oh, nice! har jeg også brug for af og til. Har været nødt til at downloade et par film i stedet for at se den på DVD pga. manglende undertekster (fordi ejg er en idiot til at forstå engelske accenter). Fish Tank og Scum bl.a.
Gravatar

#6 Collateral 13 år siden

#4: Jeg ville også foreslå bdlive som også lister undertekster på de fleste udgivelser uk udgivelser.
"You can't please everybody. In fact sometimes I don't please anybody" - Oliver Stone
Gravatar

#7 MMB 13 år siden

Jeg siger i hvert fald mange tak for alle de forskellige links. Jeg kan helt sikkert bruge dem til noget. :)

Skriv ny kommentar: