Gravatar

#111 aknot 18 år siden

Er lige kommet hjem fra min USA ferie, og i USA har de mange DVD´er :) så jeg tænkte at jeg hellere måtte hjælpe dem af med nogle af dem.

Så det blev til

DVD
Tombstone: Vista series
Deja Vu
Hot Fuzz
Bridge to Terabithia
Buster Keaton: Our Hospitality & Sherlock Jr.
United 93
Chalkdust Memories: gamle undervisnings film fra 50erne bl.a. "Duck and Cover"
Blades of Glory: fik jeg gratis i en Puma shop fordi kæresten købte for over $100 :)
Reel Talent: kortfilm af bl.a. Lucas & Zemeckis
The Good Shepard
World Trade Center: 2 disk set
Scarface: Hawks versionen
The Coast Guard: Kim Ki Duk
Eraserhead: DVD 2000
Jin-Roh - the Wolf Brigade: SE
Heroes: season 1
Rocky Balboa
The Last King of Scotland
Prime
Pretty as a Picture: the Art of David Lynch

Blu-ray
Mission Impossible III

Musik DVD
Tool: Parabola
Tool: Schism

Boxset
King Kong Production Diaries
La Dolce Vita: Deluxe Collector´s Edition
Gravatar

#112 Yoda 18 år siden

Nice bunch :-)
Steven Spielberg: "Every time I go to a movie, it's magic, no matter what the movie's about."
Gravatar

#113 Benway 18 år siden

#111 La Dolce Vita: Deluxe Collector´s Edition

Uhhh.... Nice. :)
"Here I was born, and there I died. It was only a moment for you; you took no notice."
Gravatar

#114 filmz-Bruce 18 år siden

#111 Så er der endda noget ved at komme hjem fra ferie :)

#113 You took the words right out of my mouth .... uhhh it must have been while ... and then again, maybe not ;)
Wishlist hos Axelmusic: http://www.axelmusic.com/wishlist.php?uid=11140
Gravatar

#115 evermind 18 år siden

#111
Hvis du ikke har set Jin-Roh, så glæd dig! Den er blandt mine favorit-animeer (eller hvad sådan nogle nu hedder i flertal ...)!
"nå jeg er i biffen så er der alt tid en der skal sparke i det sæd jeg sidder i"
Gravatar

#116 aknot 18 år siden

#112-114 - jep er også selv meget godt tilfreds med høsten.

#115 Jeg har ikke set den men hørt en masse godt om den, så jeg ser femtil at komme igang med den.

Er der andre anime film du kan anbefale, Jeg er ret vild med "Akira", "Ghost In The Shell" & "Appleseed".
Gravatar

#117 El vez 18 år siden

#116 Tjek Miyazakis "Princess Mononoke" og "Nausicaa" ud. Samt "Blood, the last vampire" (som dog kun varer ca. 45min).
"I wonder if a little rum could get this back on its feet."
Gravatar

#118 evermind 18 år siden

#116
Det var omtrent dem, jeg ville sige. :P Hehe, okay ikke kun. Hvis du er vild med "Ghost in the Shell", bør du også tjekke toeren med undertitlen "Innocence" ud. Den er pace- og stemningsmæssigt lidt anderledes end den første, men det føles ikke forkert, at de er en del af samme univers, og undervejs foregår der også rent plotmæssigt en vis kobling. Du skal dog være forberedt på en noget højtsvævende og til tider opstyltet dialog, der citerer til højre og venstre. :)

Og så er der jo Miyazakis fantastiske "Princess Mononoke", som stadig appellerer langt mere til mig end f.eks. den hædrede "Spirited Away". Måske fordi Mononoke først og fremmest er lavet til et mere voksent publikum. Af mandens andre værker vil jeg nævne "Nausicaä of the Valley of the Wind", som tematisk minder om "Princess Mononoke".

"Vampire Hunter D: Bloodlust", som er opfølgeren til den ikke lige så gode, men stadig ganske hyggelige "Vampire Hunter D" er absolut anbefalelsesværdig og kan nydes helt uafhængigt af den første. Og "Ninja Scroll" er en forholdsvis simpel, men idérig og fantastisk underholdende gang sværdslagtning fra feudaltidens Japan. Endnu simplere, men lige så underholdende, er i øvrigt miniserien "Afro Samurai". For 190 kr. kan du erhverve dig Director's Cut fra www.axelmusic.com - i øvrigt i en rigtig lækker indpakning, der næsten i sig selv retfærdiggør at investere i den. Og så varer den ikke mere end lidt over to timer og kan dermed nås på en aften, hvilket er grunden til, at jeg vælger at slå den i hartkorn med filmene. Af anden god ramasjang vil jeg nævne den velanimerede og tempofyldte "Spriggan", hvor man har fundet Noas ark, hvis særlige kræfter der selvfølgelig nok skal være onde mennesker, der vil lægge deres hænder på, hvis ikke det lige er for vores ret unge, men selvfølgelig alligevel ekstremt potente helt. It's all good entertainment! :)

I den mere seriøse genre kan jeg anbefale "Grave of the Fireflies", som foregår i Japan under anden verdenskrig, hvor en ung mand vælger at sætte sine ressourcer ind på at redde sin lillesøster fra krigen snarere end at kæmpe i den. En smuk og stærk film. "Tokyo Godfathers" er en atypisk historie om tre hjemløse, der finder en baby nytårsaften og går på jagt efter dennes forældre. Det er en flot film med masser af personskildring, men man skal være forberedt på en del 'deus ex machina', som undertiden får Tokyo til at virke en del mindre, end den er. "Metropolis" er - om ikke en genindspilning så - et Fritz Lang-inspireret og flot animeret sci-fi-værk om et samfund, hvor mennesker og robotter både socialt og helt bogstaveligt lever i henholdsvis højere og lavere samfundslag. Og "A Wind Named Amnesia" er en fortælling om, hvordan hele menneskehedens hukommelse pludselig er borte med blæsten, så at sige. Historiens hovedperson lærer på ny at være menneske og rejser sammen med den mystiske kvinde, der lærte ham det, rundt i den forfaldne civilisation, hvor de oplever lidt af hvert i deres søgen efter årsagen til hændelsen.

"Demon City Shinjuku" og "Wicked City" er ikke film, jeg sædvanligvis ser anbefalet herinde, men jeg kan nu godt lide dem. Det er en god lille gang mennesker kontra dæmoner, den ene af dem tillige med lidt lumre seksuelle toner.

Afslutningsvis vil jeg henlede opmærksomheden på et par kortfilm af hver ca. 45 minutters varighed. "Blood: The Last Vampire" udspiller sig i efterkrigstidens Japan, hvor en vampyrjæger fra et hemmeligt bureau ankommer til en amerikansk militærbase, som angiveligt skulle rumme vampyrer. Dette giver anledning til en superbt flot og ditto underholdende lille film, der - når den kommer igang - næsten er én lang actionscene. Den må du ikke snyde dig selv for! :) Action er der også masser af i det yderst kontroversielle volds- og sexorgie "Kite", som findes i mere eller mindre hensynsfulde udgaver. Hovedpersonen er en meget ung pige, som arbejder som lejemorder for en dybt amoralsk bagmand, hvis hang til mindreårige nok skal bekræfte enhver fordom om pædofile undertoner, nogen nogensinde har haft over for anime. I virkeligheden drømmer pigen om at starte på en frisk væk fra drabene og arbejdsgiverens meget eksplicitte misbrug af hende og ser muligheden for dette i fællesskab med en anden lejemorder, en ung fyr, som indleverer sin opsigelse - hvad der selvfølgelig ikke huer den klamme bagmand. "Kite" er en stærk oplevelse, men lader man sig ikke afskrække af hverken temaet eller scenerne (der slet og ret er spredte scener af animeret porno smidt ind i en brutal actionfilm), er der faktisk tale om en god og rigtig underholdende lille film.

Så meget havde jeg at sige for nu - med det forbehold, at der selvfølgelig nok skal være en masse, jeg har glemt. Men der er i hvert fald lidt at gå i gang med. ;)

Og sorry for OT, alle jer andre - tilbage til det, det handler om!
"nå jeg er i biffen så er der alt tid en der skal sparke i det sæd jeg sidder i"
Gravatar

#119 El vez 18 år siden

Du er undskyldt :p
"I wonder if a little rum could get this back on its feet."
Gravatar

#120 Benway 18 år siden

Tarkovskys "Stalker" fra Axel.
"Here I was born, and there I died. It was only a moment for you; you took no notice."

Skriv ny kommentar: