Gravatar

#121 davenport 18 år siden

Ingen lønforhøjelse..
Min fars fætter, har bare mødt John Williams! Æh, Bæh!!
Gravatar

#122 JannikAnd 18 år siden

Fra Axel:

"300" (HD DVD/DVD-combo)
Gravatar

#123 filmz-yoshimura 18 år siden

#121 Bare rolig, det er ikke mig, der har fået den.
the buses that charged past so overflowing with passengers that from the outside they looked like they were making a rush delivery of spare limbs to some far-off war
Gravatar

#124 aknot 18 år siden

#116 ja en fantastisk film. er generalt ret vild med Soderberghs "små" film. "The Limey" er klart en af hans bedste IMO.
Gravatar

#125 filmz-Le Samouraï 18 år siden

#124 - Jeg er helt enig. The Limey er urimeligt overset. Klipningen, Terrence Stamp, stemningen gør den til en fremragende oplevelse. Kommentarsporet på dvd'en er også ret underholdende.

Har du set Schizopolis?
Sidst set: The Black Pit of Dr. M 4/5 | SW: Ep. III 2/5 | Elephant 5/5 | Black Sunday (1960) 4/5
Gravatar

#126 aknot 18 år siden

#125 ja klipningen er 1. klasse, især scenen/samtalen mellem Luis Guzmán & Terrence Stamp i starten.

Nej har ikke set "Schizopolis", er det noget man skal gå på jagt efter?
Gravatar

#127 filmz-Le Samouraï 18 år siden

#126 - Den er virkeligt smal, så det kommer nok an på, hvad du ellers kan lide.

"Schizopolis" leger med sproget, bl.a. hele den tanke, at forholdet mellem ord og det, de betegner, er arbitrært, altså at der ikke rigtigt er nogen direkte forbindelse for de fleste ords vedkommende. (Ordet "hund" har fx. ikke nogen reel forbindelse med en hund. Man kunne lige så godt kalde det samme dyr for en "splof". Havde den heddet "vuf" i stedet, ville der have været en forbindelse, fordi det er den lyd, vi forestiller os, en hund siger.)

Soderbergh tager almindelige hverdagsord og udskifter dem med andre. Det giver nogle ret absurde samtaler. Andre steder lader han folk sige alt det, de normalt ville holde skjult eller lade være underforstået. Hvis man kan se det Monty Python-agtige i det, så er den vildt morsom. Ellers vil man nok bare synes, at den er dybt mærkelig :-)
Sidst set: The Black Pit of Dr. M 4/5 | SW: Ep. III 2/5 | Elephant 5/5 | Black Sunday (1960) 4/5
Gravatar

#128 lagoni 18 år siden

#127 - den lyder interessant. Den er ikke til at få på dvd andet end Criterion, er den?
- Women remember, Steve. It's like they've got minds of their own.
Gravatar

#129 filmz-Kadann 18 år siden

Fra Axel:

Terminator 2 Blu-ray
http://www.modkraft.dk - http://www.ungeren.dk - http://www.christiania.org
Gravatar

#130 pulse83 18 år siden

#129 Jeg havde gerne solgt dig min T2-BD til en billig penge, men du kunne du selvfølgelig ikke vide. :p
Excuse me, Flo!

Skriv ny kommentar: