Gravatar

#1 Minetti 14 år siden

Hej

jeg leder efter en film. Har desværre glemt titlen.

Filmen handler om en detektiv, som efterforsker sexkriminelle. de sexkriminelle er meget forstyrede , de skærer og torturerer deres ofrer. En af dem er mere vanvittige end de andre og fanger de andre sexkriminelle, som så bliver tvunget til at udføre deres syge tendenser. politidetektiven bliver mere og mere forstyret af at arbejde med de syge mennesker. Filmen handler derfor også om hvordan han selv bliver mere og mere forstyrret og medtaget af sit arbejde. Detektiven er desuden ved at oplære end ny i sit erhverv, da han selv skal på pension.

Det er uhyggelig film med god spænding. Filmen tror jeg er fra år 2000+.

Filmen minder om se7ven. Der er dog flere kvindelige psykopatiske sexforbrydere i den. Derudover omhandler den mere den ene detektiv som er ekspert i at finde sexforbrydere og kan spotte dem over alt.. arbejdet har efter mange år taget sit tag på ham

Håber at nogle kan hjælpe mig
Gravatar

#2 MOVIE1000 14 år siden

Lyder faktisk ret god, og alligevel minder det mig om et eller andet, jeg har ikke set filmen i mange år, men er 8mm et godt bud??
The earth is not a cold dead place, this is not a cold dead place.
Gravatar

#3 Minetti 14 år siden

desværre. Det er en god film jeg søger. Dog ærgerligt at jeg har glemt titlen.

Detektiven har arbejdet med disse sexforbryder hele hans karriere og er efterhånden hårdt medtaget. En kvinde skal overtage hans job og får lov at opleve hvor barsk det er. Personerne de møder er pædofile mm. detektiven besøger i filmen også nogle af dem han ved er pædofile, men ikke er blevet opdaget. Så holder han styr på dem. Man ser f.eks. hvodan de kigger på børn i supermarked eller en legeplads. Nogle af sexforbryderne prøver at holde sig væk, men de har det svært.

Det hele er en blanding af thriller og horror. Det er skræmmende at se hvordan det påvirker detektiven
Gravatar

#4 NightHawk 14 år siden

# 3 -

Jeg er ret sikker på, at det er denne film med Richard Gere og Claire Danes du tænker på.

http://www.imdb.com/title/tt0473356/
"There can be no understanding between the hand and the brain, unless the heart acts as mediator."
Gravatar

#5 Åkepool 14 år siden

NightHawk (4) skrev:
Jeg er ret sikker på, at det er denne film med Richard Gere og Claire Danes


Og ikke mindst Avril Lavigne? Say what!! Jeg vidste ikke engang at sk8er girl var gået til filmen.
So, at last we meet for the first time for the last time.
Gravatar

#6 Minetti 14 år siden

tak.. Det er faktisk den. Lidt komisk at Avril Lavigne er med, havde jeg glemt. det er åbenbart en lidt ukendt film. folk der har set den, hvad synes i?
Gravatar

#7 Minetti 14 år siden

tak.. Det er faktisk den. Lidt komisk at Avril Lavigne er med, havde jeg glemt. det er åbenbart en lidt ukendt film. folk der har set den, hvad synes i?
Gravatar

#8 NightHawk 14 år siden

# 6 -

Det var så lidt. :)

Nu er det ved at være et godt stykke siden jeg så filmen, men jeg husker den da som værende en ganske effektiv thriller med en glimrende historie og et par solide skuespilspræstationer. Den kan selvfølgelig ikke undgå at ryge ind i et par klichéer undervejs, men de er bestemt til at leve med. Vil nok gi' den 4/6.
"There can be no understanding between the hand and the brain, unless the heart acts as mediator."

Skriv ny kommentar: