Gravatar

#41 lagoni 21 år siden

Nu har jeg bestilt for 84 kr (taxi 1+2 :) ) fra sendit, så kan jeg se om toldvæsnet synes 4 kr ekstra er besværet værd...
- Women remember, Steve. It's like they've got minds of their own.
Gravatar

#42 Zelle 21 år siden

Selvom de fleste nok kender den (pga. banneret) vil jeg da lige nævne Bob.dk. Jeg syntes sku det er en dejlig billig side som tit har nogle rigtigt fede tilbud... (f.eks. Kill Bill - 150 kr.)
"We're on an express elevator to hell - going down!" - Aliens
Gravatar

#43 lagoni 21 år siden

ja, men man skal betale en masse i fragt og gebyrer hos bob.dk

eller også kan man gøre som jeg gjorde: brokke sig over at de laver falsk reklame, sende et screenshot ind af reklamen hvor der står 'gebyr- og fragtfrit i hele danmark' og så så slipper man vist for det... Indtil videre har jeg ikke haft brug for at købe der (fandt den film jeg ville ha billigere et andet sted), men jeg tror dte virkede ellers :)
- Women remember, Steve. It's like they've got minds of their own.
Gravatar

#44 filmz-garp mc 21 år siden

Lille indlæg til debatten!

Har lige bestilt 2 DVD´er fra www.dvd.co.uk på henholdvis 7,99 pund og 9,99 pund. Samlet pris 17,98 pund. Resultat -> sendes fra Jersey -> nappet i tolden -> ekstra regning på kr 110. Så var det sku ik´ billigt længere. Så de går altså efter selv den sidste krone, hvis de får øje på pakken >:o(
Gravatar

#45 filmz-Crystalstar1200 21 år siden

.
---------------------------------------

*** Den Som Elsker Meget - Udretter Meget ! ***
Gravatar

#46 lagoni 21 år siden

Kadann (#37), har du modtaget det du bestilte fra sendit? og kom der told på? Min ordre er stadig "temporarily out of stock" og jeg overvejer at afbestille den hvis der kommer told på
- Women remember, Steve. It's like they've got minds of their own.
Gravatar

#47 filmz-Kadann 21 år siden

#46 -

Hov, sorry.. havde glemt at skrive igen. Jeg købte derfra, ja.. og jeg har modtaget mine vare, uden problemer med tolden.

Det skal så siges, at jeg jo bor i Malmö, så det kan være at man må få varer af højere værdi ind i landet, uden at der lægges told på.

Jeg tror dog at beløbet ligger ca. samme sted, da en af mine kammerater har haft problemer med told på varer fra CD-WOW.
http://www.modkraft.dk - http://www.ungeren.dk - http://www.christiania.org
Gravatar

#48 lagoni 21 år siden

Ok, tak. Jeg tror jeg satser på at pakken kan undgå told så
- Women remember, Steve. It's like they've got minds of their own.
Gravatar

#49 The Insider 21 år siden

Har fuldstændig forladt sendit (som tidligere hed blackstar), nu hvor de er begyndt at sende deres billige varer (under 18£) fra Jersey. Jeg har 2 gange været ude for, at få smidt told oven i, fra varer der blev sendt derfra.
War. War never changes.

Skriv ny kommentar: