Gravatar

#14471 elwood 13 år siden

Ragnar Tørnquist har founded Red Thread Games, som skal arbejde på det nye afsnit af The Longest Journey.

Dreamfall Chapters er titlen så måske noget episodic, men damm good news, er spændt på og høre nyt omkring det.
J. J: "This is one of my Favorite shots."
Tom Cruise: "I just love this scene, and the set"
Gravatar

#14472 elwood 13 år siden

Zombi (14470) skrev:
Den næste GTA V trailer rammer måske nettet omkring d. 5 november:
http://slumz.boxden.com/f13/gta-v-gamestop-preorde...


Update: Rockstar Games says the recent hurricane in New York City has delayed production on the second trailer to some degree. It's unclear when we can expect its release.
J. J: "This is one of my Favorite shots."
Tom Cruise: "I just love this scene, and the set"
Gravatar

#14473 elwood 13 år siden

[url=]Så er efterfølgeren til den første Parkour in real life frigivet[/url]

Jeg foretrækker dog klart den første af dem stadigvæk, men flot filmet, hvertfald.

[url=]Den første[/url]

Med det sagt, de animationer i spillet damm, det imponere mig gang på gang, den måde hvorpå han skifter mellem måderne og forcere de forskellige forhindringer, der er en del forskellige animationer der skiftes i mellem, og det ser bare så flydende ud alt sammen.
J. J: "This is one of my Favorite shots."
Tom Cruise: "I just love this scene, and the set"
Gravatar

#14474 Slettet Bruger [1569084572] 13 år siden

Nu ved jeg at der er nogle herinde, som også spiller på PC. Er der nogle af jer som har erfaringer med joypad/controller til PCen ?

Jeg sidder nemlig her og prøver på at finde en til min bror, men er ikke helt sikker på hvor godt det virker. Efter hvad jeg har forstået er det der virker bedst/nemmest at anskaffe sig en Xbox 360 controller.
Jeg synes bare ikke rigtig jeg kan finde ud af om sådan en kan bruges direkte eller der skal købes adapter. Det bedste ville jo være hvis det bare virker over bluetooth.
Wisdom's a gift, but you'd trade it for youth.
Gravatar

#14475 Slettet Bruger [727655061] 13 år siden

Jeg har en Xbox 360-controller med kabel og det er god fest. Man kan få en adapter, hvis man ønsker at køre med en trådløs controller i stedet - Microsoft har udgivet en officiel til formålet.

Jeg gider dog ikke sådan en, fordi batterierne ikke holder skidegodt på Xbox-controllerne, det er en dyrere løsning og fordi jeg jo ikke sidder mere end få cm. fra en usb-port.
Gravatar

#14476 Slettet Bruger [1569084572] 13 år siden

#14475 Så var jeg åbenbart ikke helt galt på den. Om han helst vil have den med kabel eller trådløs, må han jo så selv om. Selv synes jeg at den adapter ser noget voldsom ud og med en kabel kan han jo bare vælge at tilslutte den når han skal bruge den. Når du skriver batterier, så går jeg udfra at det ikke er ligesom på ps3, at det er genopladelige batterier der sidder i den.

For lige at få det hele på det rene.

Hvis det er en kablet løsning, skal han vælge denne: http://www.edbpriser.dk/joystick/microsoft-xbox-36...

Hvis det er den trådløse, skal han vælge denne (eller den hvide model): http://www.edbpriser.dk/joystick/microsoft-xbox-36...

samt en adapter som denne: http://www.chip-kolding.dk/xbox_360_wireless_gamin...
Wisdom's a gift, but you'd trade it for youth.
Gravatar

#14477 Slettet Bruger [727655061] 13 år siden

En helt standard trådløs Xbox-controller er uden genopladelige batterier, der er to standard AA-batterier med.

Man kan købe en pakke med controller, en officiel batteripakke og ladekabel, det koster vist typisk 100 kr. ekstra (sidst jeg checkede).

Men altså, selv den officielle udgave holder ikke ret lang tid i forhold til PS3-controllere og taget i betragtning af, at man skal købe controller, evt. batteripakke og modtager, med mindre man vil rocke AA-batterier, så er det ligefør, at man kan købe to controllere med kabel for samme pris. :)

Men ja, du har fat i alle de rigtige links.
Gravatar

#14478 Slettet Bruger [1569084572] 13 år siden

Det her er en fantastisk nyhed. De to første spil var fremragende, så jeg vil se frem til en fortsættelse. Det passer også meget godt med, at der går de her 7 år i mellem hver titel :)

http://www.giantbomb.com/news/another-longest-jour...
Wisdom's a gift, but you'd trade it for youth.
Gravatar

#14479 elwood 13 år siden

#14478

se #14471

Ud fra titlen og dømme ku jeg godt forstille mig det var noget episodic content vi er ude i.
J. J: "This is one of my Favorite shots."
Tom Cruise: "I just love this scene, and the set"
Gravatar

#14480 Slettet Bruger [1569084572] 13 år siden

#14479 Ah det havde jeg lige overset. Men ja det kunne tyde på at det bliver noget med at man kan hente episoder som løbende bliver lagt ud.

Det er i hvert fald det som han har talt meget om de sidste par år. Håber bare at det bliver til noget.
Wisdom's a gift, but you'd trade it for youth.

Skriv ny kommentar: