Gravatar

#6701 DarkLight 16 år siden

MasterMorten (6699) skrev:
Øhh, den forstod jeg ikke lige.



Rounds pr minute. Krav til hastigheden af disken.
This weekend will be filled with staring out of windows while holding a glass of scotch.
Gravatar

#6702 MuManden 16 år siden

Ahhh... mener min er på 5400, jeg tror ikke der er den helt store forskel på det?...
http://profiles.us.playstation.com/playstation/psn/profiles/MuManden
Gravatar

#6703 filmz-Utyske 16 år siden

#6701 -

2½" diske kører slet ikke i den hastighed. :)

Du kan godt nok få en enkelt fra Western Digital, deres VelociRaptor, der kører med 10.000 rpm, men det eneste du vil opnå med den, er at din PS3 sikkert overheder og disken går død.

Alle tests af udskiftning af harddiske i PS3'eren har vist at det ikke kan betale sig at købe en hurtig disk, da der ligger en eller anden begrænsning indbygget i hardwaren på hvor hurtigt den kan køre.

Her er et link med harddiske fra 320GB og opefter af den slags du kan bruge, så vælg bare den billigste af den størrelse du vil have:

^%22Serial+ATA-150+%C2%A40.0000000000%22%24[MultiValSep]%C2%A7specifictaxonomy%3a^Hardware|2%2fHarddisk|16%24&s=price&cpath=1-2-16]http://www.edbpriser.dk/Search/Products.aspx?qt=Fql&nf=intmatrixmax1%3arange%28343597383680.0000000000%2c+max%2c+from%3d%22GE%22%2c+to%3d%22LE%22%29%C2%A7strmatrix8%3a^%222.5%22+%C2%A42.5000000000%22%24%C2%A7strmatrix5%3a^%22Serial+ATA-300+%C2%A40.0000000000%22%24[MultiValSep]^%22Serial+ATA-150+%C2%A40.0000000000%22%24[MultiValSep]%C2%A7specifictaxonomy%3a^Hardware|2%2fHarddisk|16%24&s=price&cpath=1-2-16
De har ikke opfundet mange skarpe knive.. i skuffen og så er de jo ikke særlig stærke. De er skæve og vinde.. af fuld.
Gravatar

#6704 DarkLight 16 år siden

Utyske (6703) skrev:
2½" diske kører slet ikke i den hastighed. :)


Det kan de sagtens gøre. Vi handler dem på arbejde. Tænkte bare om noget blev hurtigere ved det.

Mange tak for link. Vil jeg kigge på. Lidt øv at skulle slette spil for at kunne prøve demoer.

EDIT: Er der begrænsning på hvad PS3'en kan klare af størrelse? Men 320 GB må være nok. Den går sikkert i stykker inden... :S
This weekend will be filled with staring out of windows while holding a glass of scotch.
Gravatar

#6705 filmz-Utyske 16 år siden

#6704 -

Jeg er endnu ikke stødt på en 2½" disk der kører over 10.000 rpm.

Har du et link til dem du forhandler?

Ah, jeg ser at de findes, men åbenbart kun med SCSI-interface og så kan de alligevel ikke bruges i en PS3. :)

Mig bekendt er der ingen begrænsning på hvilken størrelse disk du kan putte i.
De har ikke opfundet mange skarpe knive.. i skuffen og så er de jo ikke særlig stærke. De er skæve og vinde.. af fuld.
Gravatar

#6706 Bony 16 år siden

MasterMorten (6682) skrev:
Forresten Bony, jeg er stadig frisk på noget en dag. Men du har måske alt for travle i øjeblikket?
Jeg skal jo rejse om præcist 3 uger, så der er jeg ikke hjemme en hel måned. Det var bare hvis du også stadig er frisk?


Hy, boi.. Jeg er stadig klar. Jeg har dog ikke så meget tid før efter februar, da jeg skal arbejde i næste weekend og så starte på kursus igen fra weekenden efter, som så varer hele februar. Damn, det lyder fuldstændig vildt i mine ører, da jeg aldrig har været typen der havde mange fastlagte planer og bare tog tingene som de kom. Det er sgu svært at forholde sig til, at ens skema pludselig er så fastlagt. Jeg hader min nyindkøbte kalender! :)

Men så kommer du hjem fra ferie engang i midten af marts? Jeg tror det bliver en fed tur. Fik du købt dig et kamera?
Nyeste anmeldelse: "The Thin Red Line" : http://bonysblog.wordpress.com/
Gravatar

#6707 MuManden 16 år siden

Ja, jeg er hjemme igen den 11 marts, efter planen da :) Det kunne jo være man fandt en lille sød vietnameser :D
Jeg fik skam købt det jeg hele tiden havde kigget på( Canon PowerShot SX200 IS), da en hjemmeside havde tilbud på den, med taske kort og ekstra batteri, til samme pris ca.2000,- så det er dejligt med et opgraderet kamera og glad for jeg ikke ligesom min kammerat skal slæbe rundt på en kæmpe kamerataske hele tiden, for min sidder bare fast til beltet, så har begge hænder fri.

Det lyder som du har hænderne fulde i øjeblikket, mens jeg går her arbejdsløs og triller tommelfinger og venter på ferien :-)
Men det passer måske meget godt,at der så går et par måneder inden vi finder på noget?
http://profiles.us.playstation.com/playstation/psn/profiles/MuManden
Gravatar

#6708 McPeter 16 år siden

Jeg har sat en 320GB 7200 rpm disc i min PS3 og det virker upåklageligt.
Når man tager backup til en USB harddisk og geninstallerer på den nye så får man så vidt jeg ved alt med over - bare husk at synkronisere trofæer inden.

Der hvor man har problemer er hvis harddisken bliver sat i en ny PS3 - så er der en del ting den ikke kan bruge - men så længe det er den samme PS3 skulle du ikke have problemer.
Mit film site: http://www.filmtips.dk/
Gravatar

#6709 DarkLight 16 år siden

McPeter (6708) skrev:
Der hvor man har problemer er hvis harddisken bliver sat i en ny PS3 - så er der en del ting den ikke kan bruge - men så længe det er den samme PS3 skulle du ikke have problemer.


Ah. Det var nok det jeg havde tænkt på. Mange tak!
This weekend will be filled with staring out of windows while holding a glass of scotch.
Gravatar

#6710 filmz-Utyske 16 år siden

http://www.engadget.com/2010/01/23/ps3-finally-pro...

Jamen dog, det lader til at PS3 muligvis endelig er blevet hacket.. for mit eget vedkommende er jeg ligeglad med muligheden for at spille kopierede spil, men er dog interesseret i om det betyder at den muligvis kan blive regionsfri.
De har ikke opfundet mange skarpe knive.. i skuffen og så er de jo ikke særlig stærke. De er skæve og vinde.. af fuld.

Skriv ny kommentar: