Weinstein Co. kan fremvise den første trailer til den New Zealandske horrorfilm “Black Sheep”, den bloddryppende historie om en horde af brutale dræberfår.
Filmen, som er både skrevet og instrueret af Jonathan King, handler om et genetisk eksperiment, som forvandler harmløse får til blodtørstige dræbermaskiner, der begynder at terrorisere en lille by på New Zealand.
De glubske får går på krigsstien i New Zealandske biografer 22. marts.










#1 rockysds 19 år siden
Dræberfår. Sådan!
#2 HonoDelLoce 19 år siden
#3 filmz-Infophreak 19 år siden
Balsebabul (s)
Ældgammel keltisk besværgelse til brug mod får der er gået balul (s.d.).
Balsebabulen lyder således: Jagwäe-lhargh-orgfghirsp-smesme-snurlscgharg. Od-fäendwand-ghurp. Th. Gjdw-i-ärtmähkussilusp. Queeg-huirl-al-partwan-dna-da-yrl-säpo-tväl. Urdt! Grwe!
Balul (adj)
Farmerudtryk for den tilstand af brægende vanvid et får kommer i, når det én gang har smagt menneskekød.
Et kobbel på 18 får gik i forsommeren ’66 balul og raserede lystbådshavnen på Gotland, før de begik kollektivt selvmord ved gentagende gange at springe mod bagvæggen i et busstoppested.
Aha. Så det er en dokumentarfilm :)
#4 David Munch 19 år siden
#5 Oh Daesu 19 år siden
#6 Juhler 19 år siden
Fuck den film her skal jeg bare se...
#7 filmz-div 19 år siden
#8 Silver666 19 år siden
#9 filmz-ayham 19 år siden
et must see
#10 Saenjaina 19 år siden